İşte İmralı görüşme tutanaklarını sızdıran vekil!

İşte İmralı görüşme tutanaklarını sızdıran vekil!
İmralı'daki görüşmenin tutanaklarını kimin sızdırdığı tartışılırken, bir internet sitesinde BDP'li Altan Tan'ın kameralarla tespit edildiği iddiası ortalığı karıştırdı.

Dün Türkiye gündemine bomba gibi düşen ve ikinci Oslo olarak adlandırılan BDP heyetinin İmralı’daki görüşme tutanaklarını sızdıran ismin kamera ile tespit edildiği iddia edildi.
 
Son.tv’nin iddiasına göre BDP’li heyet İmralı’da Öcalan ile kritik bir görüşmesiyle gerçekleştirmişti. Ancak tarihi bir öneme sahip olan görüşmenin tutanakları kamuoyuun sızdırılmış ve Milliyet Gazetesi’nde yayınlanmıştı.
 
Önce MİT'e sonra Erdoğan'a darbe yapacaklardı!.. Öcalan konuştu!
 
SIZMA OLAYI TBMM’DE GERÇEKLEŞTİ
 
Yaşanan bu olay toplumun bir çok kesimi tarafından sürecin sabote edilmesi olarak yorumlanmıştı. Merak konusu olan sızdırmanın nerede gerçekleştiği konuşulurken sızdırmanın mecliste gerçekleştiğini öğrenildi.
 
KAMERALAR DAKİKA DAKİKA GÖRÜNTÜLEDİ
 
Son.tv’nin elde ettiği bilgiye göre 27 Şubat 2013 tarihinde TBMM’deki kameralar tarafından da sızdırma olayı dakika dakika tespit edildi.
 
GÖRÜŞME ALTAN TAN’IN ODASINDA GERÇEKLEŞTİ
 
Haberi yazan Milliyet muhabiri Namık Durukan’ın İmralı’ya giden heyetin de içinde bulunan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile görüştüğü tespit edildi. Kameralara da yansıyan görüşme TBMM’de Altan Tan’ın odasında gerçekleşti. Kamera kayıtlarında Namık Durukan’ın, Tan’ın odasına öğle saatlerinde gittiği ve 15:30’a kadar odada kaldığı tespit edildi.
 
AKDOĞAN İŞARET ETMİŞTİ
 
Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan Star Gazetesi’ndeki 1 Mart 2013 (bugün) tarihli "Sabotörler iş başında" başlıklı köşe yazısında tutanaklarla ilgili " Yalan-yanlış şekilde tutulan bazı notların veya değerlendirmelerin basınla paylaşılması ve çözüm sürecinin muhtevası olarak takdim edilmesi çok büyük bir aymazlıktır." dedi.
 
Akdoğan "Bunların ne kadarının doğru yansıtıldığı ayrı bir konu, ama önemli olan bunlar değil, Öcalan’ın hazırlayarak verdiği ‘taslak metin’dir." diyerek sürecin farklı bir yöne çekilmeye çalıştığına dikkat etti.
 
Süreç açısından dün yayınlanan metin tamamen yok hükmünde olduğunu söyleyen Akdoğan " Başka bir muhtevanın çözüm mutabakatı gibi sunulması son derece yanlıştır, açık bir sabotajdır. BDP ve Kandil’in bu sürece hararetle destek vermediği ve makul bir muhtevada anlaşılmasından rahatsızlık duyduğu izlenimi giderek güçleniyor. Bunun emareleri BDP ve Kandil’in söylemlerinde kendisini göstermeye başladı. Görüşmenin hemen ardından Pervin Buldan’ın yaptığı açıklamadaki ‘Devletin elinde tutsaklar var’ vurgusu açık bir tahrikti. Bunun üzerine Duran Kalkan bir açıklama yaparak kaçırılanların karşılıksız bırakılmayacağını, devletin adım atması halinde bunun gündeme geleceğini söylemiş, Öcalan’ın çağrısı yine boşa düşürülmüştür." dedi.
 
Dün Milliyet’te yayınlanan haberlerin bu sürecin üçüncü halkası olduğunu ifade eden Akdoğan "Daha önce de söylediğim gibi, Kandil böyle bir zamanda çözüme ulaşılmasını peşinde koştuğu hayallere aykırı görüyor.2014’ten itibaren yaşanacak üç seçimin silahların gölgesinde geçmesini isteyen ve Suriye’de bir oldu bitti yapmaya çalışan PKK, makul bir zeminde sorunun aşılmasından rahatsızlık duyuyor. Kamuoyunun basında çıkan haberlere aldanmadan çözüm iradesini koruması büyük önem taşıyor. Terör belasından kurtulmak gibi milli bir meselede basının daha duyarlı olması, bu tür sabotajlara alet olmaması gerekir. Bu, haberciliği aşan, psikolojik harekata alet olunan vahim bir durumdur." diyerek durumu vahim olarak niteledi.
  
BİLA: TUTANAK SIZMADI BDP’DEN ELDE EDİLDİ
 
Gazeteci Fikret Bila İmralı tutanaklarına nasıl ulaştıklarını açıkladı. Gazeteci Fikret Bila, CNN Türk’te son günlerin en çok tartışılan konusu İmralı tutanaklarının sızdırılması konusunda açıklamalarda bulundu.  Milliyet’in Ankara Temsilcisi Bila, haberinin "sızdırma" olmadığını gazetecilik başarısı olduğunun altını çizdi. Öcalan ile BDP’li vekillerin İmralı’daki görüşmelerinin içeriğini deşifre eden haberin  yayınlanması, sürece zarar verdi mi yoksa yeni bir boyut mu kazandırdı tartışması sürerken Bila, haberin sızdırma olduğu iddialarını yalanladı ve Namık Durukan’ın haberi BDP’den elde ettiğini söyledi.
 
TUTANAKLAR ÖZEL NOTLARIN RAPORLAŞTIRILMIŞ HALİ
 
Yaşananlardan sonra Milliyet Muhabirine sızdırmayı BDP Milletvekili Altan Tan’ın yaptığı ortaya çıktı. son.tv’nin edindiği bilgiye göre Milliyet’e verilen tutanak İmralı’ya giden 3 milletvekilinin özel olarak tuttuğu notların raporlaştırılmış hali.
 
MİT MENSUBU İLE TUTANAK İÇERİĞİ AYNI, KELİMELER FARKLI
 
Öte yandan dün Milliyet’te yayınlanan tutanağın aynı görüşmede bulunan MİT mensubunun tuttuğu tutanak ile içeriğinin aynı olduğu, kelime bazında ise tutanaklarla örtüşmediği öğrenildi.
 
TAN, FIRÇA İDDİASINDAN MI RAHATSIZ OLDU?
 
Geçtiğimiz günlerde bir televizyoncu Öcalan’ın İmralı görüşmelerinde BDP Milletvekili Altan Tan’a "Sen babanın ruhunu incitiyorsun. Senin baban böyle bir adam mıydı? Senin baban, kalbi Allah Allah, peygamber peygamber diye çarpan bir adamdı. Sen ne yapıyorsun? Sen para ve siyaset uğruna babanın ruhuna ters düşecek işler yapıyorsun. Sana yakışıyor mu bu?" şeklinde ağır sözler kullandığını iddia etmişti.
 
Altan Tan ise "MİT’e resmi olarak başvuruda bulunup tutanakları istedim. Alper Tan’ın yazdıklarının bir cümlesi doğru ise hepimiz istifa ederiz." demişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com