İşte İsrail'in Özür Cümlesi!

İşte İsrail'in Özür Cümlesi!
Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin onarılması için Cenevre'de iki ülkenin diplomatları arasında yürütülen görüşmeler tek bir cümleye kaldı..

İsrail basınına göre 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara baskını sonrası kopma noktasına gelen Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin onarılması için Cenevre'de iki ülkenin diplomatları arasında yürütülen görüşmeler tek bir cümleye kaldı. Ancak İsrail kabinesinde özür konusunda büyük direniş var

TÜRKİYE'NİN İsrail'e iki yangın söndürme uçağı göndermesiyle başlayan “yangın diplomasisi”, Cenevre'de Dışişleri Müsteşarı Feridun Siniroğlu ve İsrail'in BM'deki Mavi Marmara soruşturmasına gönderdiği temsilcisi Yosef Ciechanover arasındaki müzakereler tek bir cümlede tıkandı. İsrail tarafı Türkiye'nin “özür ve tazminat” talebine karşılık açık bir şekilde “özür” kelimesinin yer almayacağı bir cümlenin kullanılmasını istiyor. Tazminat talebini ise ölen her kişinin ailesine 200'er bin dolar olarak ödemeyei kabul ediyor. İsrail basınına göre İsrailli diplomatlar Mavi Marmara baskını sırasında İsrail askerlerinin yaptığı operasyonda “kötü niyet” olmadığını Ankara'nın kabul etmesini istiyor. Erdoğan'ın bunu kabulü durumunda İsrail de ortaya kötü sonuçlar çıktığı için duyduğu üzüntüyü dile getirmeyi kabul edecek ve tazminat ödeyecek. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun siyasi danışmanı Ron Bremer, İsrail radyosuna “Türkiye ile İsrail'in, her iki tarafın kabul edebileceği bir uzlaşma formülü aradıklarını” ifade etti.

Kabinede Türkiye çatlağı

Bu cümle üzerinde diplomasi sürerken İsrail kabinesinden “özür” konusunda çatlak sesler yükseldi. İsrail'in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigodor Lieberman'ın yardımcısı, “Türkiye'den özür dilemek teröre teslim olmaktır” dedi, hatta asıl Türkiye'nin Mavi Marmara gemisini göndermesi nedeniyle İsrail'e tazminat ödemesi gerektiğini öne sürdü. İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom da, Mavi Marmara gemisinin Gazze'ye, “İsrail'i tahrik etme niyetiyle geldiğini” iddia edip, “bir özür gerekiyorsa, bunun Ankara'dan gelmesi gerektiğini” ileri sürdü. İsrail'in özür dilemesinin “düşünülemeyeceğini” söyleyen Şalom, Mavi Marmara kurbanlarına tazminat ödenmesiyle ilgili olarak da, bunun iki taraflı düşünülmesi gerektiğini, filo olayında İsrailliler'in de zarar gördüğünü savundu.

İSRAİL ELÇİSİ: “Özür de yok tazminat da”

İsrail Büyükelçisi Gaby Levy, Gazeteport'a yaptığı açıklamada “Haaretz gazetesinde yer alan bir haberde İsrail'in özür dileyip Mavi Marmara olayı nedeniyle Türkiye'ye tazminat ödeyeceği haberi yer aldı” hatırlatması üzerine “Hayır bu haber doğru değildir. Özür dileme yok, tazminat da yok. Bunu ben söylüyorum” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com