İşte O Yazı!

İşte O Yazı!
HSYK üyelerinin istifasına medyanın çeşitli kesimlerden farklı tepkiler gelirken, bu konuda en ilginç tepkiyi de Vatan Yazarı Okay Gönensin verdi. Gönensin, HSYK üyelerine fena çaktı...

HSYK üyelerinin istifasına medyanın çeşitli kesimlerden farklı tepkiler gelirken, bu konuda en ilginç tepkiyi de Vatan Yazarı Okay Gönensin verdi. Vatan Gazetesi yazarı Okay Gönensin, HSYK üyelerinin istifaları kaleme aldığı yazıda "Siz şimdi tarihe geçeceğinizi mi sanıyorsunuz" diye sordu ve devamında oldukça sert cümleler kullandı.


İşte Okay Gönensin'in bugünkü yazısı...

Okay Gönensin / Vatan

Bu HSYK’dan kalacak olan

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun asil ve yedek üyeleri, istifa ederken kamuoyuna “yargıyı ele geçirdiler” mesajı vermek istedi. Bu mesajı anayasa değişikliği tartışmalarında da verdiler, vermek için uğraştılar, ama Türk halkı onların bu görüşüne itibar etmedi.

HSYK’nın yapısının değişmesiyle yargının siyasallaşacağını savunanlar, yargının bundan önce DP döneminde muhalif gazeteciler içeri atılırken, 27 Mayıs’ta başbakan ve iki bakan idam edilirken, 12 Eylül’de yüksek yargı mensupları darbeci cuntayı kutlamakta yarışırken, 1982 Anayasası’nın yazılması sürecinde askeri yönetime yaranmak için taklalar atılırken, ülkenin bütün yazar çizerleri ikide bir hapse atılırken nasıl bir yargı olduğunu da açıklamak zorundadırlar.

İstifa eden HSYK üyeleri tarihe “karanlık güçlere karşı bağımsız yargıyı savunan hukukçular” olarak geçeceklerini düşünüyor olmalılar.


***

Aslında istifalarıyla birlikte açıklamaları, hakkında karar alırken “bağımsız yargı” kaygısıyla hareket ettiklerini kanıtlamaları gereken çok belirgin bazı olaylar var.

* 12 Eylül askeri yönetimi hakkında insan hakları ihlalleri ve işkence nedeniyle soruşturma açan savcıyı neden “hemen” attınız.

* Şemdinli’de astsubayların kitapçı bombalaması olayını kovuşturan savcıyı atmakla kalmadınız, avukatlık yapmasını bile imkânsız kıldınız.

* Abdi İpekçi’nin katilini dört yıl erken salmaya çalışanlar hakkında hiçbir soruşturma yapmadınız.

* O katil hakkında erken salıverme kararına imza atan hâkimin eşinin katilin avukatlığını üstlenmesinden rahatsız olmadınız.

* Ergenekon soruşturmalarının başından beri ana uğraşınızın, bu soruşturma ve davaları yürüten savcı ve hâkimlerin yerlerinin değiştirilmesi olmasına dişe dokunur hiçbir açıklama getirmediniz.

* Yargıtay, Danıştay ve HSYK mensuplarının sürekli olarak birbirlerini seçtiği düzenin yarattığı iktidardan olmamak için bu sistemi “yargının bağımsızlığı” diye savundunuz.


***

Maalesef bugünkü HSYK’dan geriye kalacak olan bir iddia da her türlü atama işleminde belli bir “din-mezhep aidiyetinin” etkili olduğudur.

Bugünkü ya da dünkü HSYK’dan geriye bunlar kalacak.

Özellikle de aradan ne kadar zaman geçerse geçsin;

Ergenekon davaları her hatırlandığında hep dünkü HSYK’nın bu konudaki çırpınmaları akla gelecek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com