İşte Önder Sav'ın Tuzağı!

İşte Önder Sav'ın Tuzağı!
Önder Sav Kılıçdaroğlu'nu istemiyor..

Deniz Baykal ile dün kahvaltı için randevulaşmıştık. Baykal’ı konakladığı Yıldız’daki Milletvekili Konukevi’nden dün sabah saat 08.30’da alıp Bebek Kahve’ye götürdüm. Sabah sporundan dönen vatandaşlar Baykal’ı karşılarında takım elbiseli ve kravatlı görünce hal hatır sormak için adeta kuyruğa girdiler. Baykal’a inanılmaz ilgi vardı. Kendisinin de bundan oldukça hoşlandığını söylememe gerek yok sanırım.

Baykal’a birlikte olduğumuz yaklaşık 2 saatlik sürede CHP’yi konuştuk. Baykal, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tüzük uyarısı, Kılıçdaroğlu’nun mevcut parti meclisi içinden 13 Genel Başkan Yardımcısı görevlendirme düşüncesiyle Önder Sav ve arkadaşlarının tüzük değişikliği için kurultaya gitme girişimini konusundaki düşüncelerini benimle paylaştı. Baykal iki konuyu çok net olarak ifade etti.

Birincisi; Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin Genel Başkanıdır. Hepimize düşen görev Kılıçdaroğlu’nun seçimde başarı kazanması için el birliği ile çalışmaktır.

İkincisi; Genel Başkan sıfatıyla Sayın Kılıçdaroğlu tüzük değişikliği için parti meclisi seçimli kurultaya derhal gitmeli ve parti tabanının sesine kulak vererek her kesimden oluşacak yeni bir parti meclisi seçmeli, bu parti meclisinden de 13 Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreterini belirlemeli.

Baykal, CHP’nin iktidarı için çaba sarfetmek gerektiğinin altını çizdi. Bunun üzerine Baykal’a; gerçekten Kılıçdaroğlu’nun başarı kazanmasını istiyor musunuz diye sordum.

“CHP’nin başarısı hepimiz için çok önemli. Konu, Baykal ve Kılıçdaroğlu olayı değil. Konu CHP’nin tek başına iktidara gelme başarısını ortaya koymasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olduğuna göre, Kılıçdaroğlu’nun dolayısıyla CHP’nin başarısına kilitlenmemiz lazım. Ben bu başarıyı elde edeceğimize inanıyorum” diyerek cevap verdi. Baykal’ın dile getirmeye çalıştığı bir başka nokta vardı; “Kemal Kılıçdaroğlu çalıştırılmak istenmiyor”du. Bunu söylerken Önder Sav ekibinin geçerli olmayan tüzüğe göre seçilen parti meclisinde Genel Başkan’ı sıkıntıya sokan girişimlerini ima ediyordu. Baykal’a açık açık sordum: “Yani size göre Önder Sav ekibi Kılıçdaroğlu’nun başarılı olmasını istemiyor mu?”

Baykal’ın buna cevabı; “Manzara ortada, her şey 72 milyon Türk halkının gözü önünde cereyan ediyor” şeklinde oldu.

Baykal‘a göre CHP’nin mevcut yönetiminde tüm kesimler temsil edilmiyor. Sadece belirli bir zihniyetin temsilcileri ağırlıkta. Bu kompozisyon ile CHP’nin beklenen başarıyı göstermesi zor. Böyle düşündüğü için de Baykal, yeni tüzüğe göre Kılıçdaroğlu’nun daveti ile olağanüstü kurultayın toplanarak yeni parti meclisini seçmesi gerektiği görüşünde ısrarlı. Güzel bir günün sabahında Boğaz’da Bebek Kahve’deki kahvaltımızı bu şekilde sonlandırdık. Ben gazeteye geldim, Sayın Baykal da Ankara’ya gitmek üzere hava limanının yolunu tuttu.

Aydın Ayaydın / Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com