İşte 'One Minute' Diyen Ülkeler!

İşte 'One Minute' Diyen Ülkeler!
Erdoğan'ın Davos çıkışından bu yana geçen 3 yılda 12 ülke Filistin'i tanıdı..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ocak 2009 tarihinde Davos Zirvesi'nde yaptığı çıkış birçok ülkenin Filistin sorunu konusundaki diplomatik tavrını yeniden gözden geçirmesine neden oldu.
Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'le bütün dünyanın gözü önünde yaşadığı "One Minute" diyaloğu ve ardından "Daha da gelmem Davos'a" sözleriyle yeniden dünya kamuoyunun gündemine oturan Filistin'e, bu tarihten itibaren tam 12 ülkeden diplomatik vize geldi.

İşte "One minute" diyen ülkeler

Erdoğan'ın yaşadığı diyaloğun biri G-7 diğer ikisi ise G-20'ye üye 3 dev ülkenin de aralarında bulunduğu 12 ülkenin aldığı "Filistin'i bağımsız bir ülke olarak tanıma" kararında ne kadar etkili olduğu bilinmez. Fakat 30 Ocak 2009 tarihindeki "One minute" diyaloğunun ardından bugün Rusya'nın da SSCB döneminde Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıma kararıyla gözler, Filistin'i halen tanımamış olan ülkelere çevrildi.

116 ÜLKE TANIYOR
Veriler net olmamakla birlikte çeşitli medya kuruluşlarında yer alan bilgilere göre şu ana kadar bağımsız Filistin Devleti'ni diplomatik olarak tanıyan ülke sayısı tahmini olarak 116'yı buluyor.
İsrail, ABD ve AB ülkelerinin birçoğunun aralarında bulunduğu 40 ülke ise henüz Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanımış değil. Ayrıca Filistin Birleşmiş Milletler tarafından da bir devlet olarak tanınmıyor.

İşte Filistin'i tanımayan 40 ülke

Finlandiya
Kolombiya
Gürcistan
İsrail
Moldova
Vatikan
Avrupa Birliği
Estonya
Peru
Uruguay
Eritrea
Avustralya
Avusturya
Belçika
Belize
Kanada
Hırvatistan
Danimarka
Fransa
Almanya
Yunanistan
İzlanda
İrlanda
İtalya
Japonya
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Meksika
Hollanda
Yeni Zellanda
Norveç
Papua Yeni Gine
Portekiz
Slovenya
Güney Kore
İspanya
İsveç
İsviçre
Doğu Timor
Birleşik Krallık
ABD

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com