İşte PKK'ya katılımı etkileyen TV kanalları!

İşte PKK'ya katılımı etkileyen TV kanalları!
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 2 bin 63 kişiye sorularak yapılan bir ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı...

Ankete göre, terör örgütüne katılımı en fazla PKK’nın görüşleri doğrultusunda yayın yapan televizyonların etkilediği anlaşıldı.

Polis Akademisi bünyesindeki UTSAM'ın yaptığı "PKK/KCK'daki militan kimlik inşası ve eleman profili" araştırması kapsamında bölge halkı üzerinde "örgüte katılım nedenleri" anketi uygulandı. 5 öğretim üyesi PKK'nın eleman temin çalışmalarının yoğun olduğu;Hakkâri, Tunceli, Van, Batman, Diyarbakır, Siirt,Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Ağrı'da bin 50 ile en çok göç alan ve örgüte katılımın olduğu; İstanbul, İzmir, Mersin ve Adana'da bin 13 kişi üzerinde anket gerçekleştirdi. 2 bin 63 kişinin katıldığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankette;PKK'nın yayın organı olan MED-ROJTV'nin, aileden veya akraba çevresinden siyasi tutuklu, örgüt üyesi bulunması ile dağda öldürülen birinin olmasının örgüte katılımdaki etkisine ilişkin halkın algıları soruldu. ROJ ve MED TV PKK'ya katılımda etkili olmaktadır şeklindeki ifadeye ne derece katılıyorsunuz" sorusuna yüzde 34.42 "katılıyorum" cevabı verdi.

KENDİ İSTEKLERİYLE KATILIYORLAR

Araştırmada, ROJ TV gibi yayın organlarının örgüte katılımda çok kritik bir rol oynadığı belirtilerek şöyle denildi: "ROJ TV'nin özellikle de genç ve çocuklar üzerinde örgüte katılımı teşvik edici yayınlar yaptığı bölgede yaşayan insanlar ve bu bölgede görev yapan kamu görevlilerince sıkça dile getirilen bir husustur." "Sizce insanlar PKK'ya daha çok kendi istekleriyle mi? yoksa örgüt istediği için mi katılıyorlar" sorusuna, ankete katılanların yüzde 66.80'i "Kendi istekleriyle katılıyor" yanıtını verdi.

ANNE BABALAR ÇARESiZ

"Sizce anne - babalar, çocuklarının PKK'ya katılımını engelleyebiliyorlar mı" sorusuna ailelerin yüzde 71.59'u "engelleyemiyorlar", yüzde 17.11'i "engelleyebiliyorlar", yüzde 6.30'u "fikrim yok, bilmiyorum" yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 4.99'u soruya cevap yok dedi. Halkın büyük çoğunluğu, anne - babaların çocuklarının örgüte katılımını engelleyemediğini düşünüyor. (KKK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com