İşte PKK'ya Silah Satan Ülke!

İşte PKK'ya Silah Satan Ülke!
Wikileaks'teki yeni belgelerde Rusya'nın Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için PKK'ya silah sattığı yer aldı...

Wikileaks'teki yeni belgelerde Rusya'nın Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için PKK'ya silah sattığı yer aldı. Rusya'nın bu işi mafya aracılığıyla yaptığı ileri sürülüyor.

Yeni yayımlanan Wikileaks belgeleri Türkiye ile Rusya arasında gerilime yol açabilir.

ABD'nin Madrid Büyükelçiliği'nden Washington'a geçilen 8 Şubat 2010 tarihli belgede Rusya'nın PKK'ya silah sattığı iddiası yer alıyor.

İddianın sahibi ise Rus mafyasının Avrupa'daki faaliyetlerini soruşturan İspanyol savcı Jose Grinda Gonzales. Madrid'deki ABD Büyükelçiliği'nde görevli diplomatlarla görüşen Gonzales, Rusya'yı bir mafya devleti olarak tanımlıyor ve Rus hükümetinin organize suç örgütleriyle yakın bağları olduğunu söylüyor.

Belgeye göre Gonzales, Amerikalı diplomatlara Moskova'nın suçüstü yakalanmamak için kirli işlerini organize suç örgütlerine yaptırdığını anlatıyor.

İspanyol savcı, buna örnek olarak Moskova'nın Türkiye'deki Kürt gruplara Rus mafyası aracılığıyla silah satmasını gösteriyor. Savcı, Rusya'nın bunu Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için yaptığını iddia ediyor.

PKK'ya silah satışını halen İspanya'da tutuklu olan Rus mafya lideri Zahary Kalaşov'un yaptığı ileri sürülüyor.

Moskova-Ankara hattında gerilime yol açabilecek bu belgeyi yorumlayan İsveçli güvenlik uzmanı Svante Cornell, Rusya'nın Türkiye'nin Çeçen militanlara yardım etmesini engellemek için PKK'yı koz olarak kullandığı yorumunda bulundu. Cornell, Sovyetler Birliği'nin de 1980'li yıllarda PKK'ya destek verdiğini hatırlattı.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ

WikiLeaks'te yayınlanan yeni begeler de Türkiye'yi yakından igilendiren başka konular da var. Paris kaynaklı 26 Haziran 2007 tarihli “Gizli” kodlu belgede göre ABD Dışişleri Müsteşarı William Burns'le Fransa Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Gerard Arnaud görüşmesinin detayları yer aldı. Görüşmede Burns PKK'nın o dönemde açıkladığı eylemsizlik kararı ve Irak'taki sınır ötesi operasyon değerlendirmeleriyle ilgili bilgi verirken, Arnaud, Sarkozy ve Levitte'in Türkiye'yle olan tansiyonu düşürmek için bir teklif hazırladığını söyledi.

Türkiye için “imtiyazlı ortaklık” seçeneğinin ilk kez dile getirildiği bu teklife göre Fransa müktesebatın 35 başlığından 31'ihem Türkiye'ye hem üye ülkelere, geri kalan dört başlık ise sadece üyelere uygulanacaktı. Levitte ayrıca Sarkozy'nin Türkiye ziyaretinde Fransa Senatosu'nda tartışılan “Ermeni Soykırımı” tasarısının ölümünü garantileyeceğini de söyledi.

'ANKARA-MOSKOVA HATTINI KARIŞTIRACAK İDDİA!

WikiLeaks belgeleri bu kez Ankara ile Moskova'nın arasını açabilecek yazışmaları ortaya çıkardı. Madrid'teki Amerikan Elçiliği'nden Washington'a gönderilen telgraflara göre, Kremlin ve Rus istihbaratı PKK'ya Rus mafyası üzerinden gizlice silah gönderdi.

İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan WikiLeaks belgelerine göre, Rus hükümeti ve istihbaratı, silah kaçakçılığı gibi “kirli" işlerde Rus organize suç gruplarını kullandı.

Söz konusu iddia ilk kez, Rus mafyasının Avrupa'daki faaliyetlerini soruşturan İspanyol Başyargıç José Pepe Grinda Gonzalez tarafından gündeme getirildi.

Başyargıç Gonzalez 13 Ocak 2010 tarihinde Amerika'nın Madrid Büyükelçiliği görevlilerine Rus mafyası ile Kremlin ve Rus istihbaratı arasındaki bağlantı üzerine brifing verdi.

Madrid Büyükelçiliği'nden Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na gönderilen telgraflara göre, Rusya'nın “gerçek bir mafya devleti" haline geldiğini ileri süren Gonzalez, Rus gangsterlerin Kremlin ve Rus istihbaratından yakın destek ve koruma gördüğünü söyledi.

Moskova'nın “üstlenmek istemediği" ya “da suçüstü yakalanma riskinden kaçınmak istediği" kirli işlerde organize suç gruplarını kullanma stratejisi izlediğini söyleyen İspanyol başyargıç, “Türkiye'yi de stabilize etmek için" Rus mafyası aracılığıyla PKK'ya silah yardımı yapıldığını öne sürdü.

Gonzalez, 2009 yılında Arktik Denizi'nde meydana gelen esrarengiz bir gemi kaçırma olayının da bununla bağlantılı olduğunu iddia etti.

İspanyol başyargıç, PKK'ya silah sattığı ortaya çıkan ve halen İspanya'da tutuklu bulunan Rus mafya lideri Zahary Kalaşov'un da Türkiye'yi de stabilize etmek üzere Rus istihbaratı tarafından kullanıldığını ileri sürdü.

The Guardian, söz konusu iddiaların muhtemelen Ankara'yı kızdıracağını yazdı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com