İşte Sarısülük'ü öldüren polisin ifadesi

İşte Sarısülük'ü öldüren polisin ifadesi
Kızılay'daki Gezi Parkı eylemlerinde Ethem Sarısülük'ü başından silahla vurarak öldüren polis ifadesinde "Bileğime taş geldi, namlu yön değiştirdi." diyerek kendisini savundu.

Ankara Kızılay'daki Gezi parkı eylemlerinde eylemcilerin arasında silahını ateşleyen polis memuru, Ethem Sarısülük'ü başından vurarak öldürmüştü. Polis memuru A. Ş. Tutuklanması istemiyle Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmiş ve bu mahkeme tarafından da serbest bırakılmıştı.

Adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakıldığı öğrenilen polis memuru A. Ş., adli kontrol için ilk imzasını cuma günü karakola gidip atacak.

İŞTE O POLİSİN İFADESİ

‘Bileğime taş geldi, namlu yön değiştirdi’


Görüntülerde Ethem Sarısülük’ü vurduğu görülen polis memuru A. Ş. ifadesinde ateş ettiğini kabul etti ancak kendisini “Öleceğimi düşündüm. Kendimi korumak için ateş ettim” diye savundu. A. Ş. Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi Mustafa Aydın’a verdiği ifadede şunları söyledi:

“Göstericilere gereken müdahaleyi yapmak üzere amirlerim tarafından Güvenpark civarında görevlendirilmiştim. Müdahale devam ederken olayın çok kızıştığı bir noktada, göstericiler tarafından sıkıştırıldım. Burada 15-20 kişilik bir grup tarafından yoğun şekilde taş atışına maruz kaldım ve öleceğimi düşündüm. Ayağa kalkarak göstericinin bir tanesine tekme ile vurdum. Ancak grup üzerime doğru gelmeye devam edince kendimi korumak kastı ile silahımı çektim. Önce namluya mermi sürmedim. Fakat saldırı devam edince silahımın ağzına mermi verdim. Ve namlusunu yere doğru tuttum. Daha sonra namluyu omuz hizamın üzerine kaldırdım ve havaya doğru 3 el ateş ettim. O sırada yoğun şekilde taş atışına maruz kalmıştım. Aldığım darbeler stabilitemi bozmuş olabilir. Bileğime gelen taş nedeniyle namlunun pozisyonu değişip maktulün kafasına doğru yönelmiş olabilir.”

"KARAR BAŞBAKAN'IN 'POLİSİ YEDİRTMEYİZ' SÖZÜNÜN YANSIMASIDIR"

Kararı eleştiren avukat Kazım Bayraktar "Yargının bu tutumu, siyasi iktidarın ve Başbakan'ın 'Polisi yedirtmeyiz' kararının yansımasıdır. Türkiye'de bu süreçle ilgili hiçbir yargı kurumundan adalet beklenmemelidir. Eğer bu olay aynı şekilde polis değil de sıradan vatandaş tarafından gerçekleştirilmiş olsaydı, şimdiye çoktan tutuklanmıştı. Polis açık bir biçimde bu kararla suç işlemeye teşvik edilmiştir. Bundan sonra yargı tarafından suç işleyen polislerin korunacağının garantisi olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin iç hukuku bu süreçte adil olmayacağını, etkin bir iç hukuk uygulaması olmayacağı kesin biçimde bu kararla birlikte ortaya çıkmıştır. Artık bizim için AİHM yolu açılmıştır." (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com