İşte Süper Ligde Derbi Haftaları!

İşte Süper Ligde Derbi Haftaları!
Süper Lig'in 2010-2011 sezonunda üç büyükler aynı hafta İstanbul'da maç yapmayacak. Ligde heyecanın kaybolmaması için derbi karşılaşmaları 4-5 hafta aralıklarla oynanacak..

Süper Lig’de 2010-2011 sezonunun fikstürü bugün saat 14.00’te İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde çekilecek. Oluşturulan şablon doğrultusunda yeni sezonda üç büyük takım arasındaki derbi maçları 4, 9 ve 14. hafta oynanacak. Futbol Federasyonu, çeşitli kriterler doğrultusunda Süper Lig şablonunu belirledi. Maçların güvenliği ve yayıncı kuruluşun talebi doğrultusunda önemli kararlar alındı.

3 BÜYÜKLERE 3 AYRI NUMARA

Mevcut şablon gereği üç büyük takıma üç ayrı numara verilecek. Bu şekilde üç büyük takımın aynı hafta İstanbul’da maç yapma olasılığı ortadan kalkacak. En az biri o hafta deplasmana çıkacak. İki Ankara takımı Ankaragücü ve Gençlerbirliği’nin yanı sıra, Süper Lig’deki diğer İstanbul ekipleri Kasımpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor için de aynı uygulamaya gidilecek. Özellikle üç büyük takımın aynı hafta İstanbul’da maç yapmasının güvenlik, hasılat ve canlı yayın konusunda büyük sorunlar çıkaracağı düşüncesi ile böyle bir uygulama yapılıyor.

İstanbul’daki 5, Ankara’daki 2 takımın numaraları önceden belli olduğu için geri kalan 11 takımın numaraları kulüp yöneticileri tarafından kura ile belirlenecek.

Bu sezon derbi maçları 4, 9 ve 14. hafta oynanacak. Yani, çekilecek numara sonucu Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın ligin ilk yarısında kendi aralarında yapacağı karşılaşmalar 4, 9 ve 14. hafta oynanacak.

DERBİLER PEŞ PEŞE DEĞİL

Bu sezon Süper Lig’de her hafta 9 maç canlı olarak ekrana geleceği için yayıncı kuruluşun istekleri ve önerileri de dikkate alındı. Şampiyonluk seyrinin son haftaya kadar devam etmesi ve heyecanın hiç kaybolmaması amacı ile derby maçları 4 veya 5 hafta aralıklarla oynanacak.

Süper Lig’de ve Bank Asya Birinci Lig’de takımı bulunan şehirler için de düzenlemeye gidildi. Örneğin Gaziantepspor kendi sahasında maç yaparken, aynı sahayı kullanan Gaziantep BŞB o hafta deplasmana çıkacak.

Anadolu takımlarının, 3 büyük kulüple peş peşe maç yapmamaları için, üç büyüklerin kura numaraları ardışık olmayan numaralardan oluşacak. Bu numaralar geçen sezon
2, 6 ve 18 idi.

3 BÜYÜK TESADÜF

F.BAHÇE-TRABZONSPOR

F.Bahçe ile Trabzonspor son üç sezondur üst üste son hafta karşılaşıyor. Böyle bir tesadüf 4 bin 913’te 1 oluyor. Bu sezon da iki takım 17. haftada oynarlarsa 83 bin 521’de 1’lik olasılık gerçekleşmiş olacak.

İLK DERBİ 5. HAFTA

Son 8 sezonda F.Bahçe, G.Saray ve Beşiktaş arasındaki derbi maçları en erken 5. haftada oynanıyordu. 2010-11 sezonunun ilk derbisi 4. hafta yapılacak ve bu da yıllar sonra bir ilk olarak tarihe geçecek.

MİLLİ MAÇ AYARI

Milli Takım’ı oluşturan 3 büyüklerin oyuncularının sakatlık, moral bozukluğu gibi sorunlar yaşamaması için son 5 sezondaki derbiler, milli maçların bir hafta öncesine veya sonrasına denk getirilmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com