İşte Terfi Yolu Kapanan Paşalar!

İşte Terfi Yolu Kapanan Paşalar!
YAŞ toplantısında, Tümgeneral Nejat Bek, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu gibi komutanların terfi yolu 65. maddeye göre kapatılıyor..

Haklarında 'kuvvetil suç şüphesi bulunduğu' gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılan ve halen görevleri başında olan askerlerin terfi umudu da bu kararla sona erdi. YAŞ toplantısında, Tümgeneral Nejat Bek, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu gibi komutanların terfi yolu 65. maddeye göre kapatılıyor.

Balyoz Darbe Planı ile ilgili iddianamede yer alan ve haklarında yakalama emri çıkarılan muvazzaf generalerin 1-4 Ağustos'ta yapılacak Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında durumları ele alınacak. YAŞ'ta terfi bekleyen ve haklarında yakalama emri çıkarılan generallerin TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesine göre terfi etmelerinin de yolu kapatılıyor. Kanunun 65. maddesinde, "Tutuklu bulunan ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz" hükme yer alıyor. Hukuk çevreleri bu durumda 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafınrdan haklarında yakalama emri çıkarılan TSK personelinin terfi ve kademe ilerlemeleri yapılamayacağını vurguladı.

BEK ORGENERALLİK BEKLİYOR

Yüksek Askeri Şura'da durumu görüşülecek isimler arasında yer alan Adana 6. Kolordu Komutanı Tümgeneral Nejat Bek, 'orgenerallik' bekliyor. 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede "Balyoz Harekat Planı'nın yapıldığı seminere eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'dan sonra en üst düzey görevli olması ve plan seminerine ilişkin bir çok belgede isim ve imzası bulunması nedeniyle Balyoz Harekat Planı kapsamındaki çalışmalara vakıf olduğu ve plan kapsamanda yapılan çalışmaların koordinasyonunda görev aldığı, bu şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etmeye Teşebbüs suçunu işlediği kanaatine varılmıştır" denildi.

'SUGA' GRUP BAŞKANI

Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu da YAŞ'ta durumu görüşülecek komutanlar listesinde bulunuyor ve 'oramirallik' bekliyor. İddianamede, Otuzbiroğlu'nun, 'Balyoz Güvenlik Harekat Planı'yla irtibatı ve içeriği detaylı olarak açıklanan Suga Harekat Planı kapsamında 'grup başkanı' olarak görevlendirildiği belirtilerek, SUGA Harekat Planı ile ilgili harekatın maksadı şöyle açıklandı: Ege Denizi'nde Yunanistan ile çatışmaya varmayan faaliyetler ve küçük çaplı çatışmalarla krizi tırmandırmak ve kısmi seferberlik ilan edilmesi için gerekli ortamı oluşturmaktır.

TERÖRİSTLERİ ÇOBAN SANMIŞTI

Hakkari Taktik Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapan Tümgeneral Gürbüz Kaya, YAŞ'ta korgenerallik bekliyor. Son olarak "Teröristleri çoban sandık" açıklamasıyla gündeme gelen Tümgeneral Gürbüz Kaya, Gediktepe baskınından sonra bölgeye giden Başbakan Erdoğan'a brifing vermişti.


Görev bölgesini listeleme emri

Geçen yılki YAŞ'ta temdit alan Tuğgeneral Ali Aydın, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı olarak bu yıl tümgenerallik bekliyor. Hakkında yakalama emri çıkarılan Aydın, Balyoz iddianamesinin 155 numaralı sanığı oldu. Plan seminerinin hazırlandığı yılda albay rütbesiyle Balıkesir İl Jandarma Komutanı olarak görev yapan Tuğgeneral Aydın ile ilgili iddiaların kaynağı 11 numaralı CD gösterildi. Balyoz Darbe Planı iddianamesinde Aydın'ın "Bursa Bölge Jandarma Listeleme" faaliyeti yapılması talimatı verdiği belirtildi. İddianamede, Aydın tarafından verilen emirle hazırlanan listeleme faaliyetleri şöyle sıralandı: "Balıkesir ilinde kilit görevlere atanacak personel, kilit görevlere atanması planlanan sivil şahıslar, göreve çağrılacak emekli jandarma personeli, görevlendirilecek personel, güvenilir emniyet personeli, infaz ekibinde yer alacak emniyet personeli, tutuklanacak AKP üyeleri, planın uygulanması durumunda görevden alınacaklar, 1. sınıf kamu görevlileri ve destek durumları, ilişiği kesilecek öğrenciler.


Verilen görevi kabul etmişti

Balyoz iddianamesinin 59 numaralı sanığı Tuğgeneral Kasım Erdem de bu yıl YAŞ'ta durumu görüşülecekler listesinde yer alıyor. 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı olan Erdem, Balyoz Darbe Planı seminerinin yapıldığı tarihlerde, 3. Kolordu Komutanlığı'na bağlı Karargah Destek Grup Komutanı olarak görev yapıyordu. İddianamede Erdem ile ilgili şu tespitler yer aldı: Şüpheli Kasım Erdem'in Balyoz Güvenlik Harekat Planı'nın EK-A listesinin 3. Kor. K.lığı alt başlıklı listesinde 6. sırada 'Kur..Alb. Kasım Erdem 3. Kor. (HRF) Kh. Ds. Gr. K' şeklinde isminin yer alarak görev verildiği, bu görevi kabul ettiği.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com