İşte Terim'in son kararı

İşte Terim'in son kararı
Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde Schalke 04 ile oynayacağı ikinci tur maçı öncesinde teknik direktör Fatih Terim ve Hamit Altıntop basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Galatasaray'da Fatih Terim ve Hamit Altıntop Schalke 04 maçı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, şöyle konuştu: "Geçenlerde güzel bir şey okudum; başarı tamamen şans işidir. İnanmazsanız başarısızlara sorun. Bunu bir yere yazmak lazım. Epey ara verdik Avrupa'daki maçlarımıza ama tekrar buluştuk. Yabancı basın içinde "Hoşgeldiniz" diyoruz ve umarız iyi vakit geçirirler. Kura çektiğimizden bugüne kadar gerek Alman gerek bizim basınımızda çok şeyler yazıldı. Bugün özellikle Galatasaray seyircisine sesleniyorum. Schalke'yi öyle bir hale getirdik ki; çıkıp Galatasaray en rahat maçını oynayacak gibi lanse edildi. Bu bizim için yapılan en kötü şey. Hayatımızın en zor maçına çıkacağız belki de. Nerede bu 7 eksik biz bir türlü bulamadık. Biz de şöyle yapalım o zaman, Eboue çok kötü döndü, Ujfalusi sakat. Böyle mi yapalım yani? Yine söylüyorum Schalke grup maçlarında hiç yenilmedi. Umarım bizim galibiyetimizle biter yarın ki maç, ama eksik ve sakatlara bakarsak bizde de çok eksik var. Seyircimize ve tüm taraftarımıza şöyle bir ricam var. Coşkulu oynamalıyız ama aklımızla oynamalıyız ve sabırla takımımızı desteklemeliyiz. Böyle baktığımız zaman bizim burada gol yemeden alacağımız her sonuç Almanya'da da bizi avantajlı konuma sokar. O yüzden bu konu başlıkları ile o günden beri biz karşılıkla vermiyoruz. Bugün basın toplantısında açıklama yapmak istedim. Kura çekiminde Schalke'nin çıkmasına biz nasıl seviniyorsak onlar da Galatasaray çıktı diye seviniyordur."

- Schalke'de sakatlar var bir tek uçakları düşmedi. Dünya üzerinde konuşulan iki transfere imza attınız. Sneijder ve Drogba ile nasıl bir sistem olacak?

- Bu bizde klasiktir. Bazı arkadaşlarımızın klasik tavrıdır. Biz böyle şeylere itibar etmiyoruz. İkinci sorunuz için, Drogba ve Sneijder dünya çapında iki isim. Sneijder ve 2 aydır oynamayan Drogba için bu düşüşler normaldir. Bizim önemli oyuncularımız vardı, bu isimlere ikisi daha katıldı. Alabileceğimiz en iyi performansı nasıl alabiliriz, bunu düşünüyoruz teknik heyetle birlikte. Son maçta 30 dakika soktuk. Bu maç için yarın veya bu akşam karar vereceğiz Drogba için. Sistemin değişmesi olmaz. Dizilişler değişebilir ama oyun anlayışı değişmez. O yüzden Sneijder'in de Drogba'nın da bu tür organizyonlardaki yüksek tecrübesinden faydalanacağız.
- Yarın için nasıl bir Galatasaray olacak?

- Yarın umarım böyle olur. Büyük maçlarda ya da final maçlarında takımım gerçekçi bir oyun oynuyor. O yüzden önemli dedim. Aklımızla ve hislerimizle oynamamız gereken bir maç. Çünkü oyuncularımdan aldığım mesaj bu... Tam bir Şampiyonlar Ligi maçı gibi oynamak zorundayız. Schalke agresif bir savunma karşısında çabucak açılan bir takım. Büyük ihtimalle bizim baskımız altında geçecektir maç... Kafamda 11 şekillendi mi evet. Belki değişiklik yapabilirim kafamdaki 11'den. Yani Eboue'nin sakatlığı geçti iyi durumda yani... Arkadaşlarımızla bir karar verdik birazdan da antrenman yapacağız. Orada belli olur artı Schalke'yi görüp şekillendireceğim.

- Sneijder'den memnun musunuz?

- Sneijder tabii önemli bir oyuncu. Zeki ve teknik. Her geçen gün daha iyi olacaktır. Gerek Sneijder'in gerek Drogba'nın takıma uyum sağlaması da bizi sevindiriyor. Her geçen gün performansı yükselecektir, ama isteği beni çok sevindiriyor. Muhakkak tecrübeli oyuncu, önemli ama şu da unutulmamalıdır ki mevcut kadro... Tecrübe sadece yeterli olmuyor. Salt tecrübeyle futbol olmaz. Fiziğiniz, taktiğiniz, stratejiniz, mücadeledeniz iyiyse tecrübe olursa olur. Ama bu iki arkadaşımızın katılımıyla daha da güçlendik. Son 4 maçı içeride dışarıda kazandılar, Bunları unutmamak lazım. İki önemli arkadaşın katılmasıyla beklentilerimiz arttı. Aramızda 30-40 maç Şampiyonlar Ligi'nde oynamış arkadaşlarımız var Sneijder de biraz daha iyi olduğunda bizi daha ileriye taşıyacaktır."

- İki transfer beklentileri bu kadar yükseltti. Galatasaray'ın yarı finale kadar gidebileceği konuşuluyor?

- Tabi olayı sadece iki transferle düşünmemek lazım. Dediğiniz gibi ilk hedefimiz ilk 16'ydı. Hedefimiz buydu. Başkanımız ve bizim böyleydi yani... Bizim olduğumuz yerde hiç kimse ümidini kesmedi ve çıtayı hep yüksek tuttu. İnşallah son 8 takıma kalırız. O gün için memnun olacağız, daha sonrasında eleştiriler başlayacaktır. Milli Takım'ın başındayken Avrupa 3.'sü olduk. Ama "Şu Almanları bir eleyemedik final oynayamadık" dendi. İspanya ve Almanya'nın ardından üçüncü olduk bu büyük bir başarıdır. İnsan önce hayal etmeli, ondan sonra da başarmak için çalışmalı. Birçok kişiye bunu biz alıştırdık. Benim tecrübem diyor ki biz bu turu geçersek memnun olunmayacak. Galatasaray taraftarı Manchester ile yer tutuşumuzu unutmuştur. Bize Drogba ve Sneijder'in yardımı olacaktır. Takımdaki yerli ve yabancı oyuncular onlara çok güzel kucak açtı. Büyük bir aileye geldiler. Onlar da bu sevgiye karışılık verdiler ve bu bizim için güzel bir tablo. Onlar da bizlerden birisi... Şu an hakikaten çok iyi bir aile ferdi olarak görmekteler.

- İlk defa ikinci tur maçına çıkıyorsunuz. Kendinizi nasıl hisediyorsunuz?

- Antrenörlerin formu da çok önemli. Allah'a şükür iyiyim yaramaz bir şey yok konsantreyim. Arkadaşlarımla birlikte bütün hazırlıkları yapmış durumdayız. Olacak her şeyi düşünmeye çalışıyoruz. Gerçi futbolda sürprizler hep oluyor.

- Hücumu düşünen bir teknik direktörsünüz. Drogba ve Sneijder'in bu özellikleri yok, nasıl yapacaksınız?

- Burada oturan ya da benim yanımda oturan teknik adamların zorluğu buradadır. Oyuncumdan alabileceğimin maksimumunu nasıl alabilirim? Çünkü sizin stratejiniz var, bir de oyuncuların yapabilecek bir miktar veya yüzde var. Dolayısıyla buradan çıkacak sonuç en doğru şekilde en iyi performansı nasıl alırım. Yapamayacağı bir şeyi kimseye yüklememek lazım. Burada da teknik adamlık meziyeti ortaya çıkıyor ama bu kolay birşey değil. Nasıl olacak görelim bakalım bu da bizim sırrımız olsun.

- Sizin için başarı ve başarısızlık nasıl olur?

- Sadece sayın başkanımız değil, bazı yöneticiler de bunları söyledi. Neyse ki bunları aştık ve gruptan çıktık. Benim için başarısızlık kaybedilen her maç kaybedilen her kupa. Benim için ortada duran her şeyi kaybetmek başarısızlıktır. Benim hayat görüşüm hayat felsefem böyle. Esasında ben kendi başarısızlığımı söylüyorum ama sezon başına baktığımız zaman bütün isteklerimize ulaştığımız gözüküyor. Bu turun ardından inşallah Türkiye Ligi'nde de bu başarımızı sürdürürüz ve başkanımızın istediği başarıları görürüz. Bu turun ardından nasıl geçtik, nasıl geçemedik bunu konuşmakta daha fazla fayda var.

Selçuk İnan'a sahip çıktı!

Wesley Sneijder'in gelişiyle birlikte orta saha oyuncularından Selçuk İnan'ın medyada geride kalması üzerine Fatih Terim, "Şimdi esasında muhakkak ki Drogba, Sneijder ve Burak konuşulması gereken isimler ama orada bir Selçuk var ki, hem Türkiye'de hem de Avrupa'da ortaya koyduğu performans ortada. Selçuk'tan bahsedilmesi isterim açıkçası. Bu arkadaşlarımızın Schalke karşısında iyi bir performans ortaya koymasını bekliyoruz" yorumunu yaptı.

- Schalke'yi nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Konuşulması gereken bir konu. İstikrarlı oynayan takım. Çok iyi işler yapacaklarına inanıyorum. Huntelaar'ın oynayıp oynayamayacağını bilmiyorum, ama bizde de Elmander sakat oynayamıyor atak için söylüyorum. Önemli oyuncuları var. Bunların başında Farfan geliyor. Bastos da var. Arsenal'in grubundan mağlubiyetsiz çıkma başarısı gösteren bir takımın bütün oyuncuları çok önemlidir. Zaten bunu belli ettiler. Belki şuna değil ama herkese dikkat etmemiz gereken bir maç.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com