İşte Türkiye'nin AB'den 5 Maddelik Talepleri

İşte Türkiye'nin AB'den 5 Maddelik Talepleri
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB'den taleplerini 5 maddede şu şekilde sıraladı.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili engel çıkarma çabası içinde olan kesimler bulunduğunu söyleyerek, "AB'ye herşeyden evvel diyoruz ki; fişi çeken biz olmayacağız, havlu atan biz olmayacağız" dedi.

Egemen Bağış, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyelerine dün akşam verdiği yemekte Türkiye-AB ilişkileri ve üyelik sürecinde gelinen noktaya ilişkin görüşlerini aktardı.

Bağış, Türkiye'nin AB'den taleplerini 5 maddede şu şekilde sıraladı:

"Türkiye'nin açık ve net bir şekilde AB'den 5 talebi var. Türkiye adil bir müzakere süreci istiyor, vizeler konusunda bu saçma zihniyetin son bulmasını istiyor, terörle mücadelede somut işbirliği istiyor, Kıbrıs konusunun önüne bir engel olarak sürülmesinin son bulmasını istiyor ve AB zirvelerine liderlerimizin diğer aday ülkelerin liderleri ile birlikte davet edilmesini istiyor.

Bunları dile getirmek de yanlış değil. Biz fişi çekmekten, bıçağın kemiğe dayandığından ya da havlu atmaktan bahsederken AB'ye herşeyden evvel diyoruz ki; fişi çeken biz olmayacağız, havlu atan biz olmayacağız. Biz 1959'da çıktığımız yolda kararlıyız, devam ediyoruz."

Egemen Bağış, AB'nin Türkiye'nin üyelik sürecini bitirme gibi bir niyeti varsa, bunun için 27 ülkenin oybirliği ile karar alması ve bunu da Türkiye'ye tebliğ etmesi gerektiğini de belirtti.

Bakan Bağış, Hindistan'da, Çin'de, İslam coğrafyasında Türkiye'nin AB süreciyle ilgili doktora tezleri, çalışmalar yapıldığını söyleyerek, "Bütün bunların neticesinde AB yetkililerinin, o 3 milyarlık insanlık alemine verecekleri mesajı gözden geçireceklerini ümit ediyorum" dedi.

Türkiye'nin demokrasi kültürü ile İslam kültürünü 200 yılı aşkın bir süredir birlikte yaşatan ender ülkelerden bir tanesi olduğuna işaret eden Bağış, bu 200 yıllık dönemde Türkiye'nin yapmış olduğu çok ciddi hatalar ve başarılar bulunduğunu kaydetti.

Bu hataların ne olduğunun sorulmasına karşılık Bakan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Başbakanını idam etmiş bir ülkedir. Kafka'nın, Dostoyevski'nin kitaplarını yakmış bir ülkedir. Ama çok şükür, bunlar geçmişte kaldı. Bugün Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahibiz. En istikrarlı yönetimlerinden birine sahibiz. Üretimde ortaya koyduğumuz performans ortada. Birçok sektörde Avrupa'nın ilk üçüne giriyoruz."

MUHTEŞEM YÜZYIL'A SADECE UYARI VERİLDİ

Devlet Bakanı Bağış, geçen hafta Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü ile görüşürken, Avrupa Parlamentosu'na verilen önergelerden birinin "Muhteşem Yüzyıl" dizisi ile ilgili olduğunu öğrendiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Sanki Türkiye'de bir diziyle ilgili olarak kanallara ceza yağdırılıyormuş gibi bir intibayla önerge verilmiş. Halbuki biz sordurduk, RTÜK sadece bir uyarı vermiş bu diziyle ilgili. Ama önergenin metnine baktığınız zaman, sanki kanal kapanmaya doğru gidiyor. Maalesef Türkiye'de bazen pireyi deve yapma zihniyetleri Avrupa'da da çok net yankı buluyor. RTÜK kararının direk tercümesini verince, raportörün de çok şaşırıp teşekkür ettiğine biz şahit olduk."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com