İşte Türkiye'nin yayın istatistikleri

İşte Türkiye'nin yayın istatistikleri
Türkiye genelinde 2012 yılında bin 166 radyo ve televizyon kurumu faaliyet gösterdiği belirlendi.
Türkiye genelinde 2012 yılında bin 166 radyo ve televizyon kurumu faaliyet gösterdiği belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bu yayın kurumlarının yüzde 86.5'ini karasal ortamda yayın yapan, yüzde 13.5'ini sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar oluşturdu. Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 79.6'sı radyo yayıncılığı yaptı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu, 2012 yılı Radyo ve Televizyon Kurum İstatistikleri'ni yayımladı. Karasal yayın yapan kurumlar, eğer uydu, kablo veya internet üzerinden de yayın yapıyor ise mükerrerliğin önlenmesi amacıyla karasal ortamda yayın yapan kurumlar içinde değerlendirildi. 2012 yılında faal olan radyo ve televizyon kurumu sayısı bin 166 oldu. Bu yayın kurumlarının yüzde 86.5'i karasal ortamda yayın yapan, yüzde 13.5'i ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar oluşturdu.

YÜZDE 79.6'SI RADYO YAYINCILIĞI YAPTI
 
Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 79.6'sı radyo yayıncılığı yaptı. Bu yayın kurumlarının %10,8'i televizyon yayıncılığı, yüzde 9.6'sı radyo ve televizyon yayıncılığı yaptı.

KARASAL ORTAMDA YAYIN YAPAN KURUMLARIN YÜZDE 87.2'Sİ YEREL YAYIN YAPTI
 
Yerel yayın kurumları, karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 87.2'sini oluşturdu. Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 8.2'sini bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 4.6'sını ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu.

TOPLAM İSTİHDAMIN YÜZDE 59.4'ÜNÜ KARASAL ORTAMDA ULUSAL YAYIN YAPAN KURUMLAR OLUŞTURDU
 
Toplam istihdamın yüzde 59.4'ünü karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu. Radyo ve televizyon kurumlarında 2012 yılında çalışanların yüzde 21.1'i yerel yayın yapan kurumlarda, yüzde 5.6'sı bölgesel yayın yapan kurumlarda çalıştı.

Sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumların toplam istihdamdaki payı ise yüzde 13.9 oldu. Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam istihdamın yüzde 84.8'i televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yer aldı.

TOPLAM KATMA DEĞERİN YÜZDE 93.4'Ü KARASAL ORTAMDA ULUSAL YAYIN YAPAN KURUMLARDAN

Toplam katma değerin yüzde 93.4'ünü karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu. Radyo ve televizyon kurumlarında toplam katma değerin yüzde 1.7'sini karasal ortamda bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 2.2'sini karasal ortamda yerel yayın yapan kurumlar oluşturdu. Katma değerin yüzde 2.7'si ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar tarafından yaratıldı. Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam katma değerin yüzde 97.2'si televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yaratıldı.

YAYIN SÜRESİ 9.4 MİLYON SAAT
 
Karasal ortamda yayın yapan kurumların 2012 yılı yayın süresi 9 milyon 391 bin 352 saat oldu. Toplam yayın saatinin yüzde 72.4'ünü radyo yayıncılığı, yüzde 18.2'sini radyo ve televizyon yayıncılığı, yüzde 9.4'ünü televizyon yayıncılığı oluşturdu.
 
TOPLAM YAYIN SÜRESİNİN YÜZDE 97.1'İNİYERLİ YAPIM PROGRAMLAR OLUŞTURDU
 
Toplam yayın süresinin yüzde 97.1'inde yerli yapım programlar yayınlandı. Yerli yapım programların toplam yayınlanma süresinin yüzde 72.7'si radyoda, yüzde 9.2'si televizyonda gerçekleşti. Yabancı yapım programlarda ise yüzde 63.9'u radyoda, yüzde 14.8'i televizyonda gerçekleşti.

TOPLAM YAYINLARIN YÜZDE 60.5'İNİ MÜZİK YAYINLARI OLUŞTURDU
 
Müzik yayınları, toplam yayın saatinin yüzde 60.5'ini oluşturdu. Müzik yayınlarının yüzde 82.9'u radyoda gerçekleşti. Yayın saatlerine göre ikinci sırada yüzde 8.9 ile reklamlar, üçüncü sırada ise yüzde 6.9 ile haberler yer aldı.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com