İşte Vecdi Gönül'ün Yeni Planı!

İşte Vecdi Gönül'ün Yeni Planı!
YAŞ'ta terfi ettirilmeyen 3 Balyoz sanığınin terfi ettirilmesi için üretilen yeni plan..

Hantepe’deki Heron skandalıyla ilgili terör gazisi Volkan Kaya’nın gözlerinin içine baka baka yalan söylediği ortaya çıkan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni bir şok girişimle üç üst düzey skandal subaya terfi aldırma çalışmalarına başladı.

Star Gazetesi’nden Şamil Tayyar, Başbakan’ın da bulunduğu bir yemekte terör gazisi Volkan Kaya’nın, “biz haybeye mi gittik” diye sitem ettiğini ve Heron’ların görüntülediği Hantepe skandalını gündeme getirdiğini yazdı. Hantepe’de Heron’lar baskın öncesini ve anını saniye saniyegörüntülemiş, Mehmetçiklerimizin tek tek katledilişini canlı olarak Genelkurmay’a aktarmıştı. O görüntülerde uzun süren çatışmalar boyunca ne havadan ne karadan yardım gelmediği görülüyordu.

Bunu soran gazi Volkan Kaya’yı, Milli Savunma Bakanı gerçek dışı bilgiler vererek adeta başından savmıştı. Şamil Tayyar, bu duruma sert çıkmış ve “şehitlerin elleri yakanda olacak” demişti. Taraf Gazetesi de olayı bugün sürmanşetine taşıdı.

YENİ DERİN HESAP

Ancak Vecdi Gönül’ün yeni bir derin hesap peşinde olduğu ortaya çıktı. Kendi mayınımızla 6 Askerimizin şehit edilmesi skandalının Başaktörü Tuğg. Gürbüz Kaya’nın terfi ettirilmesi için Vecdi Gönül’ün gizli bir hesap içinde olduğu ortaya çıktı. YAŞ’ta Başbakan tarafından terfi ettirilmeyen bu komutanları Vecdi Gönül’ün Org. Başbuğ ve ekibiyle “arkadan dolanma” yöntemiyle terfi ettirecekleri ortaya çıktı. Üstelik Gönül’ün listesinde iki üst düzey skandal subay daha var.

İŞTE TARAF’TAN MEHMET BARANSU’NUN KONUYLA İLGİLİ HABERİ

“YAŞ kararlarıyla terfi ettirilmeyip vekaleten atamaları yapılan Balyoz sanığı üç general, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi tarafından terfi ettirilip, bir üs rütbeye yükseltilecek. Karargâh’ta bu konuda çalışma başlatıldı.”
Bu bilgiyi dört gün önce bir haber kaynağımdan aldım. YAŞ kararlarına yargı yolu kapalıydı ama haber kaynağım bir içtihat oluşturup, bu isimlerin terfi ettirileceğini iddia ediyordu. İddiasında ısrarlıydı. Bu mümkün olabilir miydi? Görüştüğüm hukukçular bunun mümkün olmadığını söylese de temkinliydiler: “Anayasa Mahkemesi hukuk dışı çok karar verdi. AYİM de benzer karar verip, terfileri gerçekleştirebilir. Burası Türkiye,”

Hukukçuların bu açıklamaları üzerine Karargâh’ın harekete geçmesini beklemeye başladık. AYİM’e müracaatın ardından konuyu haberleştirecektik. Generallerin müracaatını beklerken, Karargâh’ın konuyla ilgili harekete geçtiğini öğrendik. Milliyet’ten Fikret Bila, önceki gün konuyla ilgili iki yazı kaleme aldı. Bila’nın ilk yazısının başlığı “Terfi işareti verilen üç komutan”dı. Bila, Balyoz sanığı olan generallerin, terfi sırasında olduğunu, yakalama emrinin kaldırılmasının bir sonraki YAŞ’ta terfi anlamına gelebileceğini belirtti. Bila, ilk günkü yazısını ardından dün de “Üç general için özel inceleme” başlığıyla ikinci bir yazı kaleme aldı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’le yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Gönül, hukukçuların konuyu incelediğini, üçlü kararnameyle terfi yapılabileceğini söyledi. Bila konuyu hukukçularla da görüştüğünü, AYİM’e başvurmaya engel bir durumun olmadığını da belirtti. Generaller hakkında basında yer alan diğer iddialardan dolayı üçlü kararnamenin mümkün olmadığı tesbitini yapan Bila, AYİM’in tek seçenek olarak kaldığını da yazısında vurguladı.

Karargâh’ın yol haritası
Bila’nın konuyu iki gün üst üste köşesine taşıması üzerine haber kaynağımla bir kez daha görüştüm. Anlattıkları ilginçti: Karargâh’ta terfilerle ilgili yol haritası belirlenmiş. Konuyla yakından ilgilenen isim Tümgeneralliğe terfi eden Adli Müşavir Hıfzı Çubuklu. İlk olarak üç generalin durumunun medya üzerinden kamuoyuna aktarılması kararı alınmış. Kamuoyu oluşmasının ardından da AYİM her üç isimle ilgili kararını açıklayıp, terfi işlemini gerçekleştirecek, Terfilerin ardından medyada “hükümetin atamaları mahkemeden döndü” şeklinde haberler yaptırılacak. Muhalefet de bu yolla hükümeti yıpratmaya çalışacak.

Karargâh’ın hukuku zorlayarak terfileri gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak üç komutanın ismi Balyoz iddianamesinin yanı sıra hukuksuz diğer faaliyetlerde de geçiyor. İşte o isimler ve haklarnıdaki iddialar: Tümgeneral Halil Helvacıoğlu:Başbakan, Cumhurbaşkanı, hükümet üyeleri, gayrimüslimler ve Aydın Doğan’ın
Patrikhane’den para yardımı aldığına dair fişleme belgeleri hazırladı. Türkçe İbadet Andıcı’nın yanı sıra İstanbul’daki üç bin cami ve cemaatini fişledi. YAŞ’ta Jandarma Denetleme Başkanlığı görevine atandı.

Tümgeneral Gürbüz Kaya: 17 askerin öldürüldüğü Aktütün baskını onun döneminde gerçekleşti. 2009 yılında Çukurca’da yedi askerin şehit olduğu TSK mayınının, PKK’ya ait olduğunu söyleyerek kamuoyunu yanılttı. Mayınlarla ilgili internete düşen ses kaydı infial yarattı. Sorumluluğundaki Gediktepe Karakolu’na yapılan baskında 11 asker hayatını kaybetti. Baskın haberinin iki gün önce emniyet tarafından bildirildiği, baskını gerçekleştiren PKK’lıların 15 gün önce sınırdan geçerken heronlar tarafından görüntülendiği ortaya çıktı. PKK’lıları “çoban zannettik” diye açıklama yaptı. Hantepe baskınını canlı yayında izlemesine rağmen, askerlere yardım göndermedi. Yedi asker hayatını kaybetti. Harita Genel Komutanlığı’na vekaleten atandı.

Tuğgeneral Abdullah Gavremoğlu: Balyoz sanıklarından olan Gavremoğlu’nun adı Suga Eylem Planı’nda, Yunanistan’la çıkartılacak çatışmadaki koordinatör olarak geçiyor. Ergenekon iddianamesindeki bir belgede isminin karşısında “GATA’dan başka yerde muayene olmasın“ şeklinde not var. Ergenekon’un TUBİTAK’taki proje, bağlantısı ve irtibatlarını takip ettiği iddiası da var. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na atandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com