İşte yarışı kazanacak isim

İşte yarışı kazanacak isim
Milyonlarca Amerikalı ABD Başkanı'nı belirlemek için sandıklara giderken, son anket sonuçları Obama'nın az bir farkla seçimi kazanacağını gösteriyor. Son anket verilerine göre Obama'nın popüler olduğu ve kritik eyaletlerin başında gelen Ohio, başkanlık ya

Pollster araştırma şirketinin tüm araştırma şirketlerinin verilerine göre yaptığı analize göre, oyları değişkenlik gösterdiği için salıncak eyaletler arasında anılan Ohio eyaletinin sahip olduğu 18 sandalyenin Obama'ya en az 3 puanlık bir avantaj sağlayabileceğini gösteriyor. Wisconsin, Nevada ve Obama'nın önde gittiği diğer eyaletlerle de birleştiği zaman, Obama'nın en az 271 sandalyeye ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre, Obama'nın Ohio, Nevada ve Wisconsin gibi eyaletlerde kazanma olasılığı yüzden 90 olarak belirlenmiş.  Anket sonuçlarına göre, Obama'nın New Hampshire, Virgina ve Colarodo'da seçimi göğüslemesi yüksek bir ihtimal. Bu durumda, Obama'nın ulaşacağı sandalye sayısının en az 303'ü bulabileceği belirtiliyor.

Anketi değerlendiren uzmanlar Obama'nın yüzde 91 ihtimalle bir dönem daha başkanlık koltuğuna oturacağını öngörüyor. ABD Başkanı'nı seçecek seçiciler kurulu üyelerinin belirlendiği bu seçimde başkan seçilebilmek için en az 270 sandalyeye gerek duyuluyor.
Anket sonuçlarına göre Obama'nın yüzde 48,1 Mitt Romney'in ise yüzde 46,7 oranında oy alması, böylelikle Obama'nın rakibinden yüzde 1,5 oranında fazla oy alarak tekrar ABD Başkanı olması bekleniyor. Aynı anket verilerine göre Başkan Obama'nın ülke genelinde oy çoğunluğunu alma olasılığı da yüzde 75 olarak değerlendiriliyor.
Romney ise North Carolina'da açık ara önde gözüküyor. Romney'in önde olduğu diğer eyaletlerle de birleşince en az 206 sandalye çıkarabileceği hesaplanıyor.
Anket sonuçlarına göre, en tartışmalı eyaletlerin başında ise Florida geliyor. Zira her iki adayın da oyları birbirine oldukça yakın gözüküyor. Obama'nın Florida eyaletini de alması durumunda çıkaracağı sandalye sayısı 332 olabilecek.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com