İşte Yasemin Çongar'ın yeni adresi

İşte Yasemin Çongar'ın yeni adresi
Taraf'tan istifa eden Yasemin Çongar yeni bir gazeteyle anlaştı.

Derya Sazak’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirilmesinin ardından büyük değişimin yaşandığı Milliyet Gazetesi bomba bir transfere imza attı.
 
Milliyet, Taraf Gazetesi’ndeki Genel Yayın Yönetmen Yardımcılığı görevinden Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ile birlikte istifa ederek ayrılan Yasemin Çongar’ı kadrosuna kattı.
 
Aslında Milliyet Yasemin Çongar’ın eski yuvası….
 
Çünkü Çongar bir uzunca bir dönem Milliyet Gazetesi’nde Washington muhabiri ve köşe yazarı olarak görev almış, Amerika'nın politikalarını yansıtan pazartesi yazılarının yanı sıra, gazetenin pazar ekinde edebiyat, sanat ve günlük hayat yazılarına imza atmıştı.
 
Çongar Milliyet Gazetesi’nde bu kez haftada bir gün edebiyat ve sanat yazıları yazacak.
 
Çongar’ın ilk yazısı Cumartesi gazetede yer alacak.
 
YASEMİN ÇONGAR KİMDİR?
 
22 Aralık 1966 doğumlu olan Yasemin Çongar 1995'te vefat eden piyanist Gülay Uğurata'nın kızıdır. Babası Jeoloji Mühendisi Behiç Çongar Jeoloji Mühendisleri Odası başkanlığı yapmıştır.
 
Liseyi ABD'de bitirdi. Gazeteciliğe 1984'te, ANKA Haber Ajansı'nda başladı. Gazetecilik yaparken, Mülkiye'nin İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Mülkiye'de öğrenci derneği çevresindeki siyasal etkinlikleriyle tanındı. Çongar'ın, ABD'deki Georgetown Üniversitesi'nden Amerikan Etüdleri alanında master derecesi var.
 
Behice Boran'ın liderliğindeki Türkiye İşçi Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Yarın ve Bilim ve Sanat dergilerinde yazdı. Yarın'ı çıkaran ekiptendi. Bu dönemde, İstanbul DGM'de "komünizm propagandası" suçlamasıyla yargılandı ve beraat etti.
 
ANKA'da diplomasi muhabiri olarak çalıştı. Daha sonra Hasan Cemal'in yönetimindeki Cumhuriyet gazetesi'nde çalıştı.
 
1990'ların başında Londra'ya giderek BBC'de, çalışmaya başladı. Londra'dan Türkiye'ye dönünce, İstanbul'da Strateji-Mori araştırma şirketinde yöneticilik yaptı. Daha sonra buradan ayrılıp Yeni Yüzyıl gazetesini hazırlayan kadroya katıldı ve Taha Kıvanç'a göre, gazetenin "siyasi editörü" iken, Ufuk Güldemir'in teklifi üzerine Milliyet'e geçti.
 
Milliyet'in Washington muhabiri ve köşe yazarı oldu. Amerika'nın politikalarını yansıtan pazartesi yazılarının yanı sıra, gazetenin pazar ekinde edebiyat, sanat ve günlük hayat yazıları yer alıyordu. 2007'de, Orhan Pamuk, Paul Auster, Salman Rüşdi gibi romancılarla uzun röportajları yayımlandı. 2007'deki Hudson olayı haberiyle gündeme geldi. CNN Türk'ün Washington temsilciliğini de yapan Çongar, 2006'dan itibaren bu televizyonda "Burası Washington" adlı bir aylık program sunmaya başladı. CNN Türk'ten ayrılan Çongar, bir süre sonra Taraf gazetesi kadrosuna katıldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com