İşte Yasin El Kadı’nın gizli ticari geçmişi

İşte Yasin El Kadı’nın gizli ticari geçmişi
Engellenen 2. dalga operasyonda Başbakan Erdoğan’la birlikte gizli ortak olduğu öne sürülen ve yıllarca uluslararası terör listesinde yer alan Yasin el Kadı, ticari ilişkilerini yeterince saklayamadı. AKP’nin 3 Kasım 2002’de iktidara gelmesinden iki hafta
Bir grup arkadaş olarak ortak ticari girişimlerde bulunsanız, ama arkadaşlarınızdan birinin mal varlığı dondurulmuş olsa, diğeriyse hükümetin başına geçtiği için kağıt üstünde ortak görünmemesi gerekiyorsa ne yaparsınız? Çok sayıda şirket kurup, bunlar arasında sürekli hisse transferleri yapıp, ticari olarak iz sürülmesini gizlemeye çalışırsınız.
 
İşte Yasin el Kadı’nın Türkiye’de AKP’nin iktidara gelmesinin ardından geçen birkaç yıl içinde güttüğü strateji, bu hikayeyi örnekliyor.
 
2001’de listede 
Yasin el Kadı, Ekim 2001’de ABD Hazine Bakanlığı tarafından “özel olarak belirlenmiş küresel teröristler” listesine alındı. Gerekçesi, bağış toplayan vakıflar ve paravan şirketler aracılığıyla, Usame Bin Ladin, Hamas ve başka “terörist örgütlere” para sağladığı iddiasıydı.
 
15 ülke inceledi
ABD isteğiyle Yasin el Kadı, aynı yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce (BMGK) “küresel teröristler listesi”ne alındı. ABD’nin bu sırada el Kadı hakkında hangi delilleri ortaya koyduğu bilinmiyor. Fakat bu başvurular BMGK’nın 15 üyesi tarafından incelenip onaylanıyor.
2001 yılında Yasin el Kadı’nın bu listeye alınması, BM’nin 1267 ve 1333 sayılı kararları gereği tüm ülkelerde malvarlıklarının ve mali kaynaklarının dondurulmasını gerektiriyordu.
 
Türkiye’de yasaklı
Henüz AKP hükümete gelmeden aylar önce, 30 Aralık 2001’de dönemin hükümeti, Yasin el Kadı’nın malvarlığının dondurulması kararı aldı. Bu dönem hükümet, Suudi işadamının işlerine yönelik başlattığı soruşturmada özellikle iki şirkete odaklandı: Ella Film Prodüksiyon ve Caravan Dış Ticaret Ltd. Şti.
 
Ardından gelen yıllarda el Kadı’nın avukatları bu kararın kaldırılması için çeşitli başvurularda bulundu. 2006 yılında bir mahkeme malvarlığının dondurulması kararını kaldırsa da, üst mahkeme bu kararı iptal etti.
 
2012’de listeden çıktı
El Kadı’nın avukatı Guy Martin, 2008 yılında Avrupa Birliği Adalet Divanı’ndan, el Kadı lehine bir karar çıkartmayı başardı. Fakat bu kararın gerekçesi, Yasin el Kadı’yı aklamıyordu. Adalet Divanı, söz konusu BM terörizm listesine alınma ve bu listeden çıkarılma süreçlerini usul yönünden eleştiriyor ve el Kadı’nın savunma hakkına riayet edilmediğini belirtiyordu.
 
BM, el Kadı’yı 4 yıl sonra, 5 Ekim 2012’de terörizm listesinden çıkardı.
 
Yasin el Kadı’nın malvarlığının dondurulması kararının tarihçesi bu.
 
AKP iktidarının rolü
Bu tarihte AKP hükümetinin rolünün ne olduğunu anlamak için başa dönmek gerekiyor. Devletin kolaylıkla takip edebileceği servet aktarımları, Yasin el Kadı’nın Türkiye’deki ticari faaliyetlerini gizlemek için nasıl bir yol izlediğini ortaya koyabilir.
 
Caravan Dış Ticaret
Bunlardan ilki, 3 Kasım 2002’de AKP’nin seçimleri kazanıp iktidara gelmesinden hemen iki hafta sonra yaşanıyor. Yasin el Kadı, Caravan Dış Ticaret’in sahibi. Bu şirket üzerinden, Sağlam İnşaat’ta hisseleri var. Yasin el Kadı’ya ait bu hisseler, Cüneyd Zapsu tarafından kurulmuş olan Sağlık ve Bakım isimli bir başka şirkete devrediliyor.
 
Bu devir işlemi sırasında El Kadı’nın Caravan şirketine yasal olarak Fatih Saraç vekalet ediyor. Sağlık ve Bakım adınaysa transfer belgesinin altında Aziz Zapsu ve Cüneyd Zapsu imza atıyor.
 
Benzer devir işlemleri, Yasin el Kadı, Cüneyd Zapsu ve kardeşleri, Mustafa Latif Topbaş ve Fatih Saraç’a ait çok sayıda farklı isimli ve farklı ortak yapılı şirketler arasında sık sık yapılıyor.
 
Ve bir yıl sonra...
İşlerin nasıl karıştığını, daha doğrusu karıştırıldığını görmek için, bir başka tarihte gerçekleşen transfer işlemine daha bakmak gerek. Tarih Temmuz 2003. Aziz Zapsu, GMD Gayrımenkul Değerlendirme isimli şirketin başında. Fakat Aziz Zapsu şirketin çoğunluk hissesine sahip değil. Başlangıçta Aziz ve Cüneyd Zapsu kardeşlere ait olan şirketin hisselerinin çoğunluğu, yakın zamanda Fatih Saraç’a devredilmiş.
 
2003 yılının sonlarına doğru GMD şirketi, Sağlam İnşaat’ın hisselerini satın alıyor. Bu hisseler, yukarıda açıkladığımız, Yasin el Kadı’ya ait Caravan Dış Ticaret’in, Zapsu’nun Sağlık ve Bakım isimli şirketine devrettiği hisseler. Yasin el Kadı’nın hisseleri bir yıl içinde tekrar el değiştiriyor. Bu defa satın alan şirketin görünürdeki sahibi Fatih Saraç.
 
MASAK raporları halka açıklanacak mı?
Yasin el Kadı’nın etrafında şekillenen sayısız ortaklıkta Fatih Saraç, Başbakan Erdoğan ve el Kadı’nın hisselerinin kağıt üstündeki sahibi midir?

Perde arkasında aktif
Görünürdeki sahip Fatih Saraç olmasına rağmen, bu ticari ilişkiler ağında el Kadı’nın halen perde arkasında aktif bir rol sahibi olduğuna dair bazı göstergeler var. Zira iki ay sonra, 23 Şubat 2004’te Sağlam İnşaat, yeni bir ofis satın alıyor. 640 bin dolar ödenerek satın alınan bu ofis, Yasin el Kadı’nın Caravan Film Prodüksiyon şirketine ait bir binanın 11. katında. Böylece Sağlam İnşaat’ı yeni satın almış olan GMD Gayrımenkul, bu şirketi el Kadı’nın binasına taşıyor. Bir ay sonra GMD, aynı binanın 10. katını da satın alarak, kendi ofisine de el Kadı’nın binasına taşıyor.
 
Maliye onayladı
Bu satışlar sırasında Caravan Film Prodüksiyon’un el Kadı’ya ait olduğu biliniyor. El Kadı’nın tüm gelirlerine, BM kararı gereği Türkiye el koymak zorunda. Fakat AKP hükümetine bağlı Maliye Bakanlığı, bu transferleri resmi olarak onaylıyor.
 
Yine de bunların bilinmeyen gerçekler olduğunu söylemek güç. Bu transferler daha önce ABD basınına yansıdı. Üstelik, 2004 yılı civarında Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun bu isimler arasındaki ticari ilişkiler ağını incelediği de biliniyor.
 
Tekrar inceleniyor
Şimdi 17 Aralık’ta başlatılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ikinci dalgası olarak başlatılmak istenen ve Emniyet ve Jandarma’nın direnmesi sonucunda savcının yürütülmesini başaramadığı soruşturma akla geliyor. Bu soruşturmanın dosyasından sızan bilgiler, MASAK’ın yaklaşık 14 aydır Yasin el Kadı, Fatih Saraç, Mustafa Latif Topbaş ve Zapsu kardeşler arasındaki ticari ilişkileri tekrar incelemeye başladığını gösteriyor.
 
‘Gizli ortaklık günümüzde de sürüyor’
AKP’nin Susurluğu olarak anılan, 15 Şubat’ta Merter’de yaşanan trafik kazasının aktörü Yasin el Kadı’yla ilgili olarak 2. dalga soruşturma dosyasına giren bilgilerde, el Kadı’nın Bilal Erdoğan’la gayri resmi ortak olduğu şirketlerin isimleri yer aldı. El Kadı’nın BİM şirketinin yönetim kurulu toplantısına katıldığını ve Başbakanlık koruma aracıyla gezdiğini ortaya koyan fotoğraflar da dosyada yer alıyor.
 
Fotoğraflar, Yasin el Kadı’nın Türkiye’ye girişinin yasakladığı olduğu dönemde defalarca ülkeye geldiğini ve BİM Yönetim Kurulu toplantısına katıldığını ortaya koyuyor. İddialara göre Yasin el Kadı, BİM binasından elinde para dolu iki çantayla çıktı.
 
Yine iddialara göre, Etiler’deki Polis Okulu arazisini ihalesiz ucuza kapatarak büyük vurgun vuran Bosphorus360 adlı şirket Cengiz Aktürk’ün üzerine görünse de, gizli bir avukat protokolüyle Bilal Erdoğan ve Usame Kutup da bu şirkete ortak. (SBK)

soL
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com