İşte Yeni İstanbul!

İşte Yeni İstanbul!
Çılgın Proje'nin yankıları sürerken Başbakan yeni bir projenin müjdesini verdi...

Başbakan Erdoğan İki Şehir projesini açıklıyor. İki şehrin inşaasına 12 Haziran'dan sonra başlayacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, yapılmış planların üzerine bir plan çalışması olduğunu ifade etti.
Erdoğan şöyle devam etti:

"Bu şehirlerden birini Karadeniz kıyızına birisini de Anadolu Yakası'na kuracağız. Biz İstanbul'un nüfusunun artışı için bunu yapmıyoruz. Kimse bunu speküle etmesin. İstanbul'un bir deprem bölgesi olduğunu unutmayınız. Depreme hazırlık için bu şehir projesine başlıyoruz. Seçimin hemen akabinde atacağımız adım süratle plan ve proje çalışmalarını yoğunlaştırmak istyoruz. Çünkü İstanbul'un 'insanca yaşayamacağımız' yerleri var. Onun için bunun için buralarda vatandaşlardan ve yerel yönetimlerden yardım alacağız.İsteğimizi iki yakdada da 1'er milyon kişinin yaşayabileceği şehirler yapabilmek. Kuracağımız bu şehirlerin ülkemize ek bir maliyet getirmeyecek. Depreme dayanıklı bu şehire deprem bölgesindeki insanlar taşınacak.Bu gönüllülük essasına göre yapılacak, kimsenin hakkı yenmeyecek. İki yeni şehirle İstanbul'un marka özelliğini daha fazla öne çıkarıyoruz. İki şehirden kasıt iki ayrı şehir değil. Bu şehirlerle Marmara Bölgesi'nde sosyal ve ekonomik farklılıkları daha aşağı çekiyoruz. İki şehir her türlü imkanın sunulduğu yaşanabilir kentler olacak. Üçüncü köprünün yol güzergahı da buradan geçecek. Üçüncü köprü, TEM birbirine bağlanacak. Çok daha kısa sürede ulaşma imkanını yakalayacağız.

Avrupa yakasındaki şehir Karadeniz kıyısında maden alanlarında inşa edilecek. Bu alanda şu anda maden ocaklarıyla ekolojik denge bozulmuş durumda. Bu 40 bin hektarlık alan şehirle yeniden yeşile ve hayata kavuşacak. Avrupa yakasındaki şehirle İstanbul'a yıllık kapasitesi 60 milyon yolcu olan havaalanını inşa edeceğiz. Bu şehri bir ticari merkez olarak kurgulayacağız. İstanbul'a çok önemli bir kompleksi ayrıca kazandıracağız.

Kanal İstanbul'da olduğu gibi bu iki şehir projemiz de ayrıntılı ve hassas bir plan aşamasından sonra yükselmeye başlayacak. Seçimden sonra, bir yıl sonunda inşallah artık makinalar o bölgede çalışmaya başlayacak. Biz bu arada üçüncü köprü ihalesini yapmış olacağız. Muhalefetin, bazı medya kuruluşlarının, yazarların, derneklerin bu projeye de önyargılı yaklaşacaklarını, peşin hükümle eleştireceklerini tahmin etmek güç değil. Maden ocaklarının hali ortada. Birinci, ikinci, üçüncü köprüye karşı çıkanların, bizim bu projelerimizdeki vizyonu da paylaşmayacaklarını tahmin ediyoruz. "

İki şehir projesi bir yıl sonra hayata geçmeye başlayacak."

BAŞBAKANIN PROJEYİ AÇIKLADIĞI ANLAR:

VİDEO 1

VİDEO 2

VİDEO 3

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com