İşte yeni sınav sistemi

İşte yeni sınav sistemi
Liselere girişte uygulanacak yeni sınav sistemi belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yeni sınav sistemini açıkladı. 8. sınıfta yapılan tek bir sınav yada 6,7,8. sııflarda yapılan birer sınav yerine klasik yazılı sistemine geçiliyor. Bakan Avcı SBS sınavının tamamen kalkacağını yerine sene içinde okullarda yapılan yazılı sınavların ortalamasının alınacağğını açıkladı.

Yeni sisteme göre 6,7,8. sınıf öğrencileri yıl içinde gördükleri 6 temel dersin sınavlarından bir tanesini genel denetimle olacaklar ve sınavların ortalaması liselere girişlerde yerleştirme puanı olacak. Sınavları yapılacak dersler Fen ve Teknoloji, Türkçe, Yabancı Dil, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri olacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan öğrenciler Sosyal Bilgiler dersinden sınava girecek.

Yeni sistemin temel amacının öğrencilerdeki sınav stresini geniş zamana yaymak, sınavlarda okul eğitiminin önemini arttırmak ve öğrencilere sosyal aktivite için zaman ayırmak olduğunu söyleyen Avcı sınav yapılacak derslerin öğretmenlerinde de alan sınavında başarılı olmuş öğretmenleri tercih edeceklerini söyledi.

SİSTEMİN ELEŞTİRİLEN YÖNLERİ

Bakan'ın yaptığı açıklamalarla anlatılan yeni sınav sisteminde birçok aksaklık öne çıkıyor. Öncelikle sınavlarda öğrencilerin başında duracak öğretmenlerin kendi öğretmenleri olma ihtimali kopya konusunda şüphe uyandırıyor. Nabi Avcı öğretmenlerin değişeceğini söylese de her sınav da bunun mümkün olup olmayacağı belli değil.

Türkiye'deki bütün okullardaki öğrencileri kapsayacak sınavlarda her okulun müfredatı aynı hızda takip etmemesi, öğretmensiz olan okullar ve öğrencilerin aynı stresi her yıl en az 6 kez yaşaması sistemle ilgili şimdilik dile getirilen çekinceler. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com