İşten atılan tekstil işçilerine destek

İşten atılan tekstil işçilerine destek
Dünya Tekstil ve Deri Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Neil Kearney Kaynak iplik fabrikasından çıkartılan 46 işçiye destek vermek için Uşak'a geldi.

Türkiye Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Uşak Şubesi'ni ziyaret ederek sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan işçilerle görüşen Neil Kearney sorunun çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile görüşeceğini söyledi. Tekstil işçilerinin hiçbir uyarı yapılmadan haksız yere işten çıkartıldığını bu tür uygulamaların uluslar arası alanda Türkiye'nin imajını zedelediğini öne süren Kearney, sorunun çözülmemesi halinde Türkiye'yi İLO nezdinde şikayet edeceklerini kaydetti. Kaynak iplik fabrikasının 46 işçiyi haksız yere işten çıkardığını anlatan Dünya Tekstil ve Deri Sendikaları Genel Sekreteri Neil Kearney, bu uygulamaya izin vermeyeceklerini fabrikanın geri adım atmaması durumunda büyük bir pazar kaybına uğrayacağını iddia etti. Neil Kearney konuyla ilgili şunları söyledi; “Fabrikada sendikal örgütlenmeden kaynaklı bir sorunu olduğunu görüyoruz. Toplu sözleşme için masaya oturmaya hazırlanan işçilere karşı sözleşme istemeyen işveren işçilerin greve gitmesini sağlayarak lokavt kararı almak istemiş. Bunu gören işçilerimiz greve hayır deyince işveren komik nedenlerden dolayı işten çıkarmalara başlamış. Buna istinaden 46 işçi işten çıkarılmış. Bunun yanı sıra 100 işçi istifaya zorlandı. Zaten daha önceden bu yana sendikaya üye oldukları için çeşitli zorlamalara maruz kalan işçilerimiz bu şekilde işten çıkarılmıştır. Fabrikanın tutumu asla kabul edilemez. İşçilere ciddi bir saldırı olmuştur ve kanun çiğnenmiştir.
Bu tür uygulamalar uluslar arası alanda Türkiye'nin imajına zarar verir. Türkiye'de benzer uygulamalar yapan, işgücüne karşı savaş açan çok sayıda işletme var. Uşak'taki fabrikada bunlardan bir tanesi. Biz bu sorunun çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanınız ile de görüşeceğiz” Türkiye'de daha önce benzer bir durumla karşılaştıklarını da anlatan Kearney, “Kaynak İplik fabrikasının patronun un başına Ağustos sıcağı geçmiş galiba. Çünkü bu Ağustos sıcağında bu kadar yanlışı başka türlü yapamazdı. Bu konuda geri adım atmazlarsa mal sattıkları markalarla görüşüp gerekli girişimleri yapacağız. Biz bu gibi durumlara müdahale etmek için mücadele ediyoruz. Daha önce bu gibi bir durum ile karşılaştık. Karşılaştığımız durumlara istinaden fabrikaların müşterileri ile görüştük. Bu tip durumları biz kirli alışveriş olarak görüyoruz. Daha önce karşılaştığımız durumda işveren 20 milyon dolar kadar zarar etti. Şimdi Kaynak İplik Fabrikası'nın kazanımını ve mallarını da kirli olarak görüyoruz. Bu nedenle dolaylı ve direk olarak alışveriş yaptıkları uluslar arası şirketler ile görüştük ve durumu anlattık. Kendileri de zarar etmek istemiyorsa çözüme gitmelidir. Eğer çözüm olmazsa bu Türkiye'nin ayıbıdır ve sorunu ILO'ya taşıyacağız” diye konuştu.
TEKSİF Uşak Şube Başkanı Hasan Hazar ise toplantıda yaptığı konuşmada sorunun yüksek hakem kurulunda olduğunu ifade ederek işçilerin hakkını aramaya devam edeceklerini söyledi. Hazar ayrıca Neil Kearney'in 110 ülkeden 217 tekstil ve deri sendikalarının üye olduğu bir konfederasyonu ile dünyadaki 10 milyon tekstil ve deri işçisini temsil ettiğini bildirdi.
Kearney'in Türkiye'ye güvencesiz işgücünün sonlandırılması ile ilgili Bir Ekim'de yapılacak toplantıya katılmak üzere geldiğini de belirten Hazar, Kearney'in bu toplantı öncesi bazı illerde incelemeler yaptığını anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com