İsteyenlere Ucuz Sanayi Arsaları

İsteyenlere Ucuz Sanayi Arsaları
Birçok ülke tarafından örnek alınan Türkiye'ye özel Organize Sanayi Bölgesi modelinin yatırımcılara pek çok avantaj sunduğunu belirten yetkililer, 113 yeni Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) kurulacağını bu projelerle OSB'lerin alanının ise 69 bin hekta

Birçok ülke tarafından örnek alınan Türkiye'ye özel Organize Sanayi Bölgesi modelinin yatırımcılara pek çok avantaj sunduğunu belirten yetkililer, 113 yeni Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) kurulacağını bu projelerle OSB'lerin alanının ise 69 bin hektara ulaşacağı belirtildi.

Kazakistan, İran, Suudi Arabistan gibi ülkelerin Türkiye'yi ilgiyle izleyip bugünlerde model almak istedikleri organize sanayi bölgelerinin (OSB) sayısının Türkiye'de 261'e çıktığını belirten yetkililer, 113 yeni OSB'nin kurulduğunu böylece OSB'lerin alanının 69 bin hektara çıkacağını belirttiler. Görevliler faaliyette bulunan 148 OSB içindeki tahsis edilecek yerler de yeni OSB'lerdeki arazilerle yatırımcıya altyapı, elektrik, doğalgaz, su, telefon ve atık üniteleri gibi hizmetlerde avantaj sağlanacağına da dikkat çektiler.
Sanayicilerin organize davranarak sektörel ve bölgesel teşviklerden yeni dönemde özel bir pay alabilmek için lobi çalışmalarının yürütüldüğü, sanayicinin bürokratik işlemlerden kurtulduğu, altyapı ve diğer maliyetlerini en aza indirdiği OSB'lerin sayısının giderek arttığına dikkat çekildi.
Böylece yeni 113 OSB ile 19 bin 203 hektar alan daha OSB alanı olacağı ve toplam alanın 69 bin hektar alana çıkacağı açıklandı. Bursa ve İzmir'de 13, Kocaeli ve Ankara'da 12, Afyon ve Konya'da 9, istanbul'da 8 OSB olacağı, toplamda 260 OSB'nin 31'i ihtisas OSB'si olarak faaliyet göstereceği de belirtildi.
OSB'lerin nasıl kurulacağı hakkında bilgiler veren yetkililer şu konulara değindiler: ''Sanayinin disipline edilmesi, şehrin planlı gelişmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Ayrıca birbirini tamamlayıcı ve birbirinin yan ürününü teşvik eden sanayicilerin bir arada ve bir program dahilinde üretim yapmalarıyla, üretimde verimliliğin ve kar artışının sağlanması, sanayinin az gelişmiş bölgelerde yaygınlaştırılması ile tarım alanlarının sanayide kullanılmasının disipline edilmesi hedefleniyor. Sağlıklı, ucuz, güvenilir bir altyapı ve ortak sosyal tesisler kurulması, ortak arıtma tesisleri ile çevre kirliliğinin önlenmesi de diğer amaçlar arasında. OSB'ler devlet gözetiminde, kendi organlarınca yönetiliyor'' denildi.
OSB'lerin avantajlarını da sıralayan yetkililer: ''Kuruluşunda görev alan oda, belediye ve il özel idaresi gibi kurumların görevleri, OSB'de yer alan sanayicilerin üçte ikisinin üretime geçmesiyle sona eriyor. Bundan sonra OSB katılımcılarının iştirakiyle yapılan genel kurul toplantılarında seçilen yönetim ve denetim kurulları tarafından yönetiliyor. OSB tüzel kişiliği, kendi bütçesi ve gelir kaynakları ile imar planları ve altyapı projelerini yaparak inşasını tamamlıyor. OSB'de faaliyet gösteren sanayicilerin her türlü izin, ruhsat ve bürokratik işlemlerini sonuçlandırıyor.'' denildi.
Kütahya'da 3'ü kurulma aşamasında 5 OSB bulunduğunu belirten yetkililer, Kütahya'daki OSB'ler de 35 şirketin de faaliyet gösterdiği belirtildi. Görevliler arsa satış bedellerinin 9 TL/m2 olduğunu açıklayarak, Gediz'deki OSB'lerde 6 şirkettin faaliyet gösterdiği, Kütahya Merkez de 2 OSB'nin olduğu, Simav ve Tavşanlı OSB'lerinin ise kurulma aşamasında olduğu açıklandı.
Afyon'da 2 OSB'nin faaliyette olduğu, 7 OSB'nin ise yeni kurulacağı, OSB'lerde 278 şirketin faaliyette olduğu açıklandı. Arsa satış bedellerinin 7.50-30 TL/m2 olarak belirlendiği açıklanarak, İscehisar Mermer İhtisas OSB'de arsa satış bedelleri ise 6-16 TL/m2 olduğu vurgulandı. Afyonkarahisar Bolvadin, Emirdağ, Afyonkarahisar Dinar, Afyonkarahisar Sandıklı, Afyonkarahisar Dazkırı Dokuma ve Konfeksiyon, Afyonkarahisar Şuhut, Afyonkarahisar Merkez 2 OSB'lerin kurulma aşamalarının ise devam ettiği açıklandı.
Eskişehir'de İkisi kurulma aşamasında 3 OSB'nin bulunduğu, Eskişehir Sanayi Odası OSB'de arsa satış bedelleri 11 TL/m2 olduğu, Sivrihisar OSB ve Beylikova Besi OSB kurulma aşamasında olduğu belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com