İstifa dedikodularına Facebook'tan cevap verdi

İstifa dedikodularına Facebook'tan cevap verdi
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin bugün istifasını açıklayacağı iddia edildi, ancak Berlusconi iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

Berlusconi’ye yakınlığıyla tanınan Il Foglio gazetesinin editörü Giuliano Ferrara, gazetenin internet sitesinde yazdığı yazıda Berlusconi’nin istifa etmek üzere olduğunu iddia etti. Ferrara, istifanın birkaç saat içinde hatta daha kısa sürede açıklanacağını yazdı.

Berlusconi yanlısı bir başka gazete olan Libero’nun yöneticilerinden Franco Bechis de Twitter hesabından gönderdiği mesajda Berlusconi’nin Pazartesi gecesi ya da Salı sabahı istifasını vereceğini ileri sürdü.

İstifa söylentileri üzerine Berlusconi, Facebook sayfasında açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Berlusconi’nin partisi PDL’nin üst düzey isimlerinden biri olan Fabrizio Cicchitto da yaptığı açıklamada, Başbakanın görevinin başında olduğunu ve istifa etmeyeceğini söyledi. Cicchitto, "Az önce Başbakan ile konuştum. Bana istifa söylentilerinin asılsız olduğunu söyledi" dedi.

İtalyan haber ajansı ANSA’daki bir haberde de Berlusconi’nin söylentilerin asılsız olduğunu açıkladığı ifade edildi.

İtalya’nın borçlanma oranlarının avro tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşması, Berlusconi üzerindeki istifa baskını artırmıştı.

Avro bölgesi borç krizinin odağındaki yeni ülke olan İtalya’nın borçlarının giderek arttığı, büyümesinin de yavaşladığı belirtiliyor. "Kurtarmak için fazla büyük bir ülke" yorumu yapılan İtalya’da yatırımcılar hükümetten acilen büyümeyi artıracak ve borcu azaltacak önlemler almasını istiyor.

İtalya’nın 1,9 trilyon avro tutarındaki borçları için uluslararası kurtarma paketi talep etme ihtimali ise en korkulan senaryo. Avrupa’nın bu büyük yükün altından kalkamayacağı ve bu durumda 17 ülkenin yer aldığı avro bölgesinin çökebileceği yorumu yapılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com