İstifalar devam ediyor

İstifalar devam ediyor
CHP'de yerel seçimlerde bazı illerin ve ilçelerin adayları belirlendikten sonra partide istifalar ard arda devam ediyor.Bu istifalar kervanına Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve İzmir Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da katıldı.

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan noter aracılığı ile CHP'den istifa ettiğin ilişkin dilekçesini genel merkeze gönderdiğini basın toplantısı ile açıkladı.

Başkan Çağlayan, başka bir partiden aday olmasının şu an için söz konusu olmadığını kaydederek, 'Diğer partilerden veya DSP'den adaylık konusunda henüz bir açıklama yapamam. Şu an öyle bir olay yok. O yönde bana baskılar var aslında ama ben 'Tamam' demiş değilim. Böyle bir kararı tek başıma almam. 'Ben kızdım, aday yanlış, başka partiye gidiyorum' diyemem.

İnşallah böyle bir değerlendirme yapmadan parti kararını değiştirir. İstifamın en önemli amacı milletvekilimiz Turgut Dibek'in istifasına destek vermek. Burada ki tepkileri nazara alarak parti meclisini toplayabilirler. Tekrar bizi aday gösterebilirler. Cumhuriyet Halk Partisi 'nden tekrar aday olmaktan mutsuz olmam' dedi. Cavit Çağlayan, istifa açıklamasının ardından, belediye binası önünde toplanan ve kendisine destek veren personel ile partililere de hitaben bir konuşma yaptı.

'ATAMA YANLIŞ'

Partinin yapmış olduğu atamayı yanlış bulduğunu dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu; 'Genel merkezin atamalar konusunda yayınladığı usuller vardır. Milletvekilleri atanmayacak. Hele hele partili olan belediyelerde kesinlikle milletvekilleri atanmayacak. Mevcut başkanlarda özel bir sorun yoksa mevcut başkanlarla devam edeceğiz. Şimdi bunlardan hangisine uyuldu?'

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından 30 Mart yerel seçimleri için mevcut belediye başkanı Cavit Çağlayan yerine milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu'nu aday gösterdi.

KONAK'TA DA TARTAN

İzmir'de Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, aday gösterilmeyince CHP'den istifa etti. Tartan'ın, yarın DSP'ye katılacağı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öğrenildi.

Hakan Tartan, İzmir'de 2002 yılının Temmuz ayında İzmir milletvekiliyken DSP'den YTP'ye geçmişti. Daha sonra Aktif gazeteciliğe dönen Tartan, 2009 yerel seçimlerinde CHP'den gelen teklifi kabul ederek, Konak Belediye Başkanı seçildi. Tartan, yerel seçim öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na talip oldu ancak aday gösterilmedi.

Konak'tan da aday gösterilmeyen Tartan, CHP'den istfa etti. Tartan'ın eski partisinin yöneticileriyle görüştüğü, DSP'ye katılacağı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öğrenildi.

CHP'den istifa eden Hakan Tartan, şunları söyledi: "İzmir halkına duyduğum saygı gereği ayrılıyorum. CHP halka 'Konak Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz' diye sordu. Yüzde 65 oranla 'Hakan Tartan' dedi. Bu İzmir halkının tercihiydi.

İzmir halkı gülen yüz istiyordu ancak bunlar dikkate alınmadan toto oynandı. Gece başka biri atandı sabah başka biri. İzmir halkına duyduğum saygı gereği bunun gereğini yerine getiriyorum. Tek adam diktatörlüğü ve piyon seçer gibi adam seçme anlayışı en çok halka saygısızlık diye düşünüyorum. Ben Atatürk 'e ve cumhuriyet değerlerine sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğim.

Odun koysak alırız anlayışının Türkiye 'de hele İzmir'de karşılığı olmadığını düşünüyorum. Siyaset önce sevgi ve saygı kurumu. Ben beş yılda İzmir'de bu bağı kurdum. Kadınlara, gençlere, engellilere, hayvanlara, İzmir'in çiçeklerine, böceklerine, geleceğine ekonomisine sahip çıktım. O yüzden İzmir halkına duyduğum saygı gereği bana yapılan saygısızlığı bana ve Ulu Önder Atatürk'e yapılan saygısızlık olarak kabul ettiğim için birilerinin oyuncağı haline gelen CHP'den üzülerek ayrılıyorum.." (mce)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com