İstiklal Marşı'nın Kabulünün 89. yıldönümü

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 89. yıldönümü
Uşak'ta İstiklal Marşı'nın Kabulünün 89. yıldönümü nedeniyle Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törende okullar arası İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere öd

Uşak'ta İstiklal Marşı'nın Kabulünün 89. yıldönümü nedeniyle Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törende okullar arası İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende İstiklal Marşı'nın önemi ve milli şair Mehmet Akif Ersoy'un şiirleri ile hayatı anlatıldı. Anma programına Uşak Valisi Özdemir Çakacak, İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, Mili Eğitim Müdürü Recep Düzgün, öğrenciler ve diğer protokol üyeleri katıldı.
Törende bir açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün, İstiklal Marşı'nın anlam ve şiirsel açıdan diğer ülkelerin milli marşlarına göre önde olduğunu söyledi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyacaklarını ifade eden Recep Düzgün, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı Türk milletine armağan ettiğini bu nedenle de safahatta yer vermediğini dile getirdi. Milli Eğim Müdürü Düzgün sözlerini şöyle sürdürdü; “12 Mart İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri için bir araya geldik. İstiklal Marşı, Türk milletinin Atatürk'ün önderliğinde kazandığı milli mücadelenin sembolüdür. Milli Şair Akif İstiklal Marşı'nı bu millete atfetmiş ve safahatında yer vermemiştir. Akif o yıllarda şiirleri, sözleri ve sohbetleriyle halkı milli mücadeleye destek vermeye davet etmiştir. Bize emanet edilen bu kutsal vatanı hep birlikte iç ve dış düşmanlara karşı korumak bizim boynumuzun borcudur. O nedenle vatanımız üzerinde oynanan tüm oyunlara karşı çok dikkatli olmak zorundayız. Ülkemizi Ulu Önder Atatürk'ün bize hedef olarak gösterdiği muhasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çalışmalıyız”
Açılış konuşmalarının arından anma programı İlk ve orta dereceli okullar arasında düzenlenen İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Dereceye giren öğrencileri ödüllerini Vali Özdemir Çakacak, Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun tarafından verildi. Program daha sonra drama, slayt sunumu, oratoryo ve şiir dinletisi ile sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com