İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü

İstiklal Marşının kabulünün 93. yıl dönümü
SÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arabacı: "İstiklal Marşı'nı milli birliğimizin bir yüce ifadesi olarak görüp, milli birliğimize, bütünlüğümüze, bağımsızlığımıza toz kondurmamamız gerekir"

KONYA (AA) - Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Doç. Dr. Caner Arabacı, "İstiklal Marşı'nı milli birliğimizin bir yüce ifadesi olarak görüp, milli birliğimize, bütünlüğümüze, bağımsızlığımıza toz kondurmamamız gerekir" dedi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arabacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstiklal Marşı'nın, işgal kuvvetlerinin Ankara yakınlarına kadar geldiği bir dönemde yazıldığını anımsattı.

O dönemde, Meclis'in İstiklal Marşı'nı defalarca, ayakta dinleyerek kabul ettiğini ifade eden Arabacı, "Yani İstiklal Marşı bu haliyle, İstiklal harbinin ruhu ve mili bütünlük belgesi durumundadır" dedi.

- "Onu şimdi ben de yazamam"

Arabacı, İstiklal Marşı'nın içeriği, anlatmak istedikleri ve ruh ikliminin de dönemi en iyi yansıtan eser olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Mehmet Akif ile ölümünden önce dönemin en bilinen gazetecilerinden Feridun Kandemir, bir röportaj yapıyor. Kandemir, Mehmet Akif'e, İstiklal Marşı'nı değiştirme çalışmaları konusunda kanaatini sorar. Hasta, halsiz şekilde yatan Akif, adeta dirilir ve 'Onu şimdi ben de yazamam, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' der. Burada ifade etmek istediği enteresan bir nokta var. İstiklal Marşı'nı 1921'de yazan kendisi ama 'şimdi tekrar yazamam' demesi o ruh iklimini bulamama anlamına geliyor. Yani mili marş, milli bir ayaklanmanın yaşandığı İstiklal harbi ortamında yazıldı, o ruh ikliminde yazıldı. 'Böyle bir iklimi bulamadan böyle bir marşı ben de yeniden yazamam' demiştir. İstiklal Marşı'nı milli birliğimizin bir yüce ifadesi olarak görüp, milli birliğimize, bütünlüğümüze, bağımsızlığımıza toz kondurmamamız gerekir. İstiklal Marşı'nın özünde o var. Akif, İstiklal Marşı'nda saldırgan bir medeniyete, tek dişi canavara dikkat çeker. Bu canavar Avrupa'dan, Amerika'dan, Rusya'dan uzanan kollarıyla günümüzde de Türkiye içinde ayrılıkçılık, bozgunculuk, fırsatları arıyor. Bütünlüğümüzü canavara karşı korumamız lazım, İstiklal Marşı'nın ruh ikliminde korumamız lazım. Buluşma, birleşme noktası bu olmalı."

- "İstiklale saldırının olmadığı hiçbir zaman dilimini yaşanmadı"

İstiklal Marşı'nda hitabın millete olduğunu anlatan Arabacı, egemenliği milletin istediğini ve milletin koruyacağını aktardı.

Bugün de geçmişte olduğu gibi egemenliğe saldırılar olduğunu dile getiren Arabacı, "Dış güçler ve onların aletlerinden saldırılar var. Bu konuda bilinçli olması gereken, egemenliğini koruması gereken, istiklalini koruması gereken millettir. Türkiye, istiklaline saldırının olmadığı hiçbir zaman dilimini yaşamadı. Günümüzde de böyle bir durum var. Farklı adlar, farklı oluşumlar altında Türkiye'nin istiklaline, milli bütünlüğüne saldırı günümüzde de var. Bu nedenle İstiklal Marşı, istiklal duygusunu en canlı tutacak metin durumundadır. Bunu böyle değerlendirmek lazım."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com