İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü

İstiklal Marşının kabulünün 93. yıl dönümü
Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Kılıç:

İSTANBUL (AA) - Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, "Ben İstiklal Marşı'nı, Mehmet Akif tarafından bundan 93 sene evvel kaleme alınıp o dönemde kabul edilmiş ve eskimiş, o döneme ait bir metin olarak görülmesinden ziyade, her daim tazelenen, her daim tazelenmesi gerekli olan bir ruhsal metin olarak görüyorum" dedi. 

İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü dolayısıyla AA muhabirine açıklama yapan Kılıç, İstiklal Marşı'nda, bir milletin topyekün işgalci kuvvetlere karşı gösterdiği mücadelenin duygusal ve edebi bir metne yansımasının görüldüğünü söyledi. 

Kılıç, İstiklal Marşı'nın her ne kadar bir edebi metin olsa da içinde o dönemin ruhunu yansıtan ifadeler, mecazlar ve semboller barındırdığı anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Bu metni, bu şiiri kaleme alan şairin bir temenni, bir niyaz kabilinden söylediği 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' sözü, çok duygusal, çok temenni dolu bir duadır. Lakin ben bunu biraz farklı yorumlamak istiyorum; o da bir milletin ayakta durabilmesi için kıyamete kadar istiklal marşları her daim gereklidir. Dolayısıyla ben İstiklal Marşı'nı, Mehmet Akif tarafından bundan 93 sene evvel kaleme alınıp o dönemde kabul edilmiş ve eskimiş, o döneme ait bir metin olarak görülmesinden ziyade, her daim tazelenen, her daim tazelenmesi gerekli olan bir ruhsal metin olarak görüyorum. Yani adeta bir tür iman tazelemesi gibi. Dindarlardan istenen bir şeydir bu, yani sürekli 'imanınızı tazeleyin' denilir. Bir milletin iman tazelemesi metni gibi bakacak olursak İstiklal Marşı'na, her ne kadar onu yazan şair bir temenni olarak, bir mecaz olarak böyle bir ifade kullandıysa da daha gerçekçi bir siyasi yorumla, ben bugün için bunun dinamik bir metin olduğu ve her zaman yorumlanması, okunması, tekrarlanması kanaatindeyim." 

Fiziki işgalin her zaman olmayabileceğini ifade eden Kılıç, "Ancak dünyada her zaman hakla batıl mücadelesi, mademki ontolojik olarak varlıkta olan bir şeydir, mademki kıyamete kadar olacaktır bu hakla batıl mücadelesi, o zaman bu metinler daha yazılacak demektir. Buna maalesef mi diyelim? Ama gerçekçi olmak gerekirse bu her zaman yazılacak demektir" diye konuştu. 

Kılıç, geçmişle bugün arasında her ne kadar fiziki şartlarda ve tarihsel uzantılarda farklılıklar olsa da ruh anlamında çok değişen bir şey olmadığını dile getirerek, "İstiklaller, istiklal marşları yazılarak kazanılır. İstiklal marşının ruhu tecdid edilir. Tecdid-i iman gibi tecdid-i İstiklal Marşı etmeyi sürdürmeliyiz, istiklalimizin devamlı ve baki olmasını istiyorsak" değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com