İstiklal Şehitleri'nin yazısı değişmeyecek

İstiklal Şehitleri'nin yazısı değişmeyecek
Bursa'da İstiklal Şehitleri abidesindeki yazıların yanlış bilgiler içerdiğini iddia eden Büyük Birlik Partisi (BBP) Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, Bursa Valiliği'ne yazının değiştirilmesine yönelik yaptığı yazılı bildiriye red cevabına gelmesine tepki göste

Bursa'da İstiklal Şehitleri abidesindeki yazıların yanlış bilgiler içerdiğini iddia eden Büyük Birlik Partisi (BBP) Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, Bursa Valiliği'ne yazının değiştirilmesine yönelik yaptığı yazılı bildiriye red cevabına gelmesine tepki gösterdi.

Tophane'de bulunan şehitler abidesindeki, "Şehidler anıtı kitabesi, burada yatan askerlerin şehit düştükleri muhabere öyle muazzam bir zaferle nihayet bulmuştur ki, neticesinde Bursa 2. defa fethedilmiş ve kadim Osmanlı Hükümeti nihayet bularak, Hükümet-i Cumhuriyemiz teessüs etmiştir. Bu şehidler bu eserlerin abide-i mefharetidir. Mukaddes ruhlara fatiha - 1922" şeklindeki yazıdaki bilgilerin yanlış olduğu ve değiştirilmesi yönünde Bursa Valiliği'ne yazı yazan BBP Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal'a Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden cevap geldi. Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Eski eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Bakanlığının 20/12/1975 tarih ve 8786 sayılı kararıyla, bu ürünler kültür ürünleridir. Bu eserlerin çevresi ıslah edilebilir fakat yerleri değiştirilemez" denildi.

Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden gelen cevaba tepki gösteren Ünsal ise yaptığı açıklamada,"Kitabenin içeriği dikkatle düşünüldüğünde tamamen Osmanlı Devleti'ne hakaret içerdiği açıktır. Kitabeyi yazanların Osmanlı ile sorunları olduğu açıktır ve bu kinlerini bu kitabeyi dikmekle anlatmışlardır. Kendi milletini işgalci olarak görmesi, hakaret etmesi, atasını düşman olarak gören bir zihniyetin elinden çıkan düşünce anı ve belge hükmü taşımaz. Bu kararı alanları şiddetle kınıyoruz. Bu anıt Osmangazi’nin türbesi yanına ve Bursa halkına yakışmıyor. İnanıyorum ki, sağduyulu Bursa halkı, Osmancık’ı böğründen yaralayan bir mızrak gibi anıtın orada durmasını istemiyor. Bu anıt durdukça her yıl Osmanlı’nın kuruluş yıl dönümü kutlamak da, Bursa’nın Kurtuluşunu kutlamak da birer gösteriden ileri gidemeyecek, geçmişle aramıza giren bu zehirli mızrak oradan çekilip çıkarılmadıkça, bu kitabe türbenin giriş kapısının önüne yatırılarak, can fayans altına alınıp, insanlarımız bunun üzerinden geçmediği sürece yaramızın kanı dinmeyecektir" dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com