-İsveç, savaş uçağı satmak için İsviçre'de halk oylamasını etkileyecek

-İsveç, savaş uçağı satmak için İsviçre'de halk oylamasını etkileyecek
İsveçli bakanların, İsviçre'ye savaş uçağı JAS GRİPEN satmak için bu ülkede Mayıs ayında yapılacak halk oylamasından olumlu sonuç çıkması için oylamayı etkilemek için plan hazırladıkları öne sürüldü

İsveçli bakanların, İsviçre'ye savaş uçağı JAS GRİPEN satmak için bu ülkede Mayıs ayında yapılacak halk oylamasından olumlu sonuç çıkması için oylamayı etkilemek için plan hazırladıkları öne sürüldü.

İsviçre bir süreden beri İsveç'ten almak istediği ve SAAB tarafından üretilen 22 savaş uçağı JAS GRİPEN ile ilgili kararını halk oylamasına sunmak istiyor ancak İsviçreli Savunma Bakanlığı yetkilileri, halk oylamasından "Evet" oyu çıkması için İsveç'in İsviçre'deki Büyükelçisi Per Thöresson'dan lobi konusu ve iki ülke medya kuruluşlarında olumlu haberler çıkması yönünde yardım istediği iddia edildi.

İsveç Büyükelçisi Thöresson'un İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Ticaret Bakanı Ewa Björling ile 7 İsveçli bakana 17 Aralık 2013 tarihinde yazdığı mektubunda, İsviçre Savunma Bakanı Ueli Maurer'in halk oylaması öncesinde İsveçli politikacılardan dolaylı yardım istediği kaydedildi. Mektupta, İsveçli politikacıları ve SAAB firma yetkililerinin İsveç savaş uçakları ile ilgili toplantı, görüşmeler yapabilecekleri ve bunların sonucunda da halk oylaması sonuçlarının olumlu yönde etkilenebileceğine dikkati çekildi.

Ayrıca İsviçreli Savunma Bakanı Maurer'in, SAAB'ın ürettiği JAS GRİPEN uçakları ve İsveç ile ilgili İsviçre medyasında olumlu haberler yapılması için İsveç Büyükelçisi Thöresson tarafından röportajlar ayarlaması ve halk oylamasının yapılacağı mayıs ayına kadar bu yönde iyi bir görüntü sergilenmesi isteniyor. İsveçli Büyükelçi, İsviçre hükümetinin bu halk oylamasını kazanması için İsveç'in verebileceği bütün desteği vermesi gerektiği görüşünü de mektubunda dile getiriyor.

İsveçli Bakanlar ise halk oylamasını etkilemek amacıyla plan hazırlandığı iddialarını kabul etmedi.

İsveç'in İsviçre'de önümüzdeki mayıs ayında yapılacak ve 22 JAS GRİPEN savaş uçağı alımı ile ilgili yapılacak halk oylamasında "Evet" oyu çıkması için çok gizli bir plan hazırladığı iddialarıyla ilgili haberler bu sabah, İsveç Radyosunda özel haber olarak verildi.

Muhabir: Beyhan Tolan Paker
Yayınlayan: Eyüphan Kılıç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com