İsveç'de AA'nın yayınladığı Suriye'deki savaş suçu belgeleri konuşuldu

İsveçde AAnın yayınladığı Suriyedeki savaş suçu belgeleri konuşuldu
Yeşiller Partisi’nin destek verdiği panelde, Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçları tartışıldı, dünyanın insanlık dramına sessiz kalması eleştirildi

STOCKHOLM (AA) – Suriye’de iç savaşın dördüncü yılına girilirken, Anadolu Ajansı’nın yayınladığı Suriye’de Beşşar Esed rejiminin savaş suçları işlediğini kanıtlayan belgeler, İsveç  Parlamentosu’nda düzenlenen bir panelde tartışıldı.

Yeşiller Partisi ile Suriyeli Aktivistler Derneği tarafından organize edilen başkent Stockholm’deki panelde, AA adına sunum yapan Avrupa Bölge Genel Haber Editörü Yusuf Kaya, Anadolu Ajansı ile ilgili kısa bir bilgi verdi ve ajansın dünyanın en etkili 5 ajansı içerisinde olma hedefini içeren 100. Yıl Vizyonu'nu anlattı. Daha sonra Suriye’deki son durum, Türkiye’nin kabul ettiği yüzbinlerce sığınmacı ve AA’nın ocak ayında yayınladığı Esed rejiminin savaş suçu işlediğine dair belgeler ile ilgili bilgi veren Kaya, AA'nın bölgeden haber akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması konusunda gösterdiği başarıya vurgu yaptı.

Dünyanın en modern sığınmacı kamplarının Türkiye’nin 10 kentinde yüzbinlerce Suriyeli için kurulduğunu hatırlatan Kaya, Suriye içerisinde ise yüzyılın en büyük trajedilerinden birinin yaşandığını kaydetti.

Anadolu Ajansı’nın Suriye’deki trajediyi yansıtan ısrarcı yayıncılığına da değinen Kaya, fotoğraflar eşliğinde, savaş suçunun işlendiğini gösteren belgeleri anlattı. Yusuf Kaya, “Sezar” kod adlı güvenlik görevlisinin yaşları 20 ila 40 arasında değişen 11 bin muhalifin işkence ile öldürülmüş hallerini fotoğrafladığını ve bunları gizli bir şekilde muhalifler kanalı ile İngiltere’de dünyaca tanınmış uzmanlar ve profesörlere incelettirdiğini belirtti.

Belgelerin, Esed rejiminin açıkça savaş suçu işlediğini kanıtladığını belirten Kaya, buna rağmen uluslararası toplumun, Esed’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için yeterli düzeyde baskı yapmadığını ifade etti.

-"İran ile Suudi Arabistan anlaşırsa, çözülür"

İsveç Parlamentosu Yeşiller milletvekilleri Annika Lillemets ile Valter Mutt’ın himayelerinde düzenlenen panelde konuşmak için Kahire’den gelen Suriye Ulusal Koalisyonu Hukuk Ofisi Başkanı Haitham Almaleh, Esed’in yargılanması için gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi.

Panelistlerden İsveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Per Jönsson ise Suriye’de şu ana kadar 146 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve ülkenin geleceği konusunda iyimser olmadığını söyledi. Jönsson’a göre silahlı grupların artması ve birbirleri ile olan mücadeleleri nedeni ile savaşı Esed kazanabilir. Suriye’deki iç savaşın, İran ile Suudi Arabistan arasında güç savaşına da döndüğünü kaydeden Per Jönsson, bu iki ülkenin anlaşması halinde sorunun çözülebileceğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com