İsveçli diplomata kaçakçılık baskını

İsveçli diplomata kaçakçılık baskını
AB ülkelerinden İşveç’in Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir diplomatın, eşi ile birlikte tatil için geldiği Türkiye’den ayrılırken valizinde antika bir mermer parçasının ele geçirilmesi üzerine göz altına alındığı bildirildi.

Olay, İşveç medyasında yankılandı. “İsveç diplomat, taş kaçakçılığı gerekçesiyle cezaevine girme riski ile karşı karşıya” diyen The Local, Dışişleri Bakanlığı’nda görevli diplomatın eşi ile birlikte bir charter tatili dönüşünde durdurulduğunu belirtti.
Expressen gazetesi de “10 santimetrelik mermer taşın” antika olduğunu, diplomatın mermeri Türkiye’den kaçak olarak çıkartmaya çalıştığından kuşkulanıldığını kaydetti.
Gazeteye konuşan diplomatım eşi de “Bunlar gülünç. Hatıra olarak taş götürmenin mümkün olmadığına ilişkin hiçbir fikrimiz yoktu. Şimdi ne olacağını, bir kararın verilmesi için ne kadar beklemek gerekeceğini bilmiyoruz ancak bir yanlışlık var” dedi.

TÜRK MAKAMLARI BU SUÇLARI “ÇOK CİDDİYE ALIYOR”

Bu arada İsveç Dışişleri Bakanlığı, diplomatın gözaltına alındığını doğrularken İsveç’in İstanbul Konsolosluğu’ndan görevlilerin diplomatı ziyaret ettiklerini de söyledi. Bakanlığın basın müşaviri Catarina Axelsson, medyaya yaptığı açıklamada henüz resmi bir suçlamayı duymadıklarını ifade etti.
Bu arada, Expressen gazetesi, bir kaynağa dayanarak Türk makamlarının bu tür suçları “çok ciddiye aldıkları”nı da kaydetti.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com