İşveç'te ailelerinden alınan Malezyalı çocuklara ülkesi sahip çıktı

İşveç'te ailelerinden alınan Malezyalı çocuklara ülkesi sahip çıktı
Malezya Dışişleri Bakan Yardımcısı çocuklarla ülkesine döndü

İsveç sosyal kurumları tarafından kötü muamele gördükleri gerekçesiyle ailesinden alınan 4 Malezyalı çocuğa, Malezya hükümeti sahip çıktı.

Ailesinden alınıp İsveçli bir ailenin yanına yerleştirilen çocuklar için İsveç'e gelen Malezya Dışişleri Bakan Yardımcısı, çocukları aile yakınlarının yanına, Malezya'ya götürdü.

İsveç'te, Malezyalı bir işadamı ile diplomatik pasaporta sahip eşi, yaşları 7 ile 14 arasında değişen 4 çocuklarını dövdükleri ve kötü muamele ettikleri gerekçesiyle, 18 Aralık 2013 tarihinde polis tarafından gözaltına alındı. İsveç sosyal kurumları devreye girerek, evde yalnız kalan 4 çocuğuna sahip çıkarak, İsveçli ve Müslüman olmayan koruyucu bir ailenin yanına yerleştirdi.

Olay, Malezya'da başta hükümet olmak üzere bütün ülke çapında rahatsızlık yarattı. Malezya hükümeti bunun üzerine olay hakkında detaylı bilgiye ulaşıldıktan sonra, Dışişleri Bakan Yardımcısını İsveç'e gönderdi. Ayrıca Malezyalı kurumlar da İsveçli kurumlar ile iletişime geçerek, çocuklara Malezya'daki aile yakınlarının sahip çıkmak istediklerini iletti.

Malezya Dışişleri Bakan Yardımcısı, İsveç'e gelerek 4 küçük çocuğu koruyucu aileden teslim aldı. Malezyalı çocukların şu anda aile yakınlarının yanında olduğu bildirildi.

İsveç'te olayla ilgili soruşturmayı yürüten Stockholm Solna'daki Bölge Mahkemesi ise 4 çocuğun anne ve babasının tutuklu kalmasına karar verdi. Malezyalı çift, 10 Şubat'ta tekrar hakim karşısına çıkacak.

Malezyalı ailenin çocuklarını dövdükleri ve kötü muamele ettikleri yönündeki suçlamaları kabul etmedikleri, psikolojilerinin bozuk olduğu ancak çocuklarının Malezya'da aile yakınlarının yanına gittiklerini öğrendikten sonra biraz olsun rahatladıkları, avukatları Kristofer Stahre tarafından açıklandı.

Babanın Stockholm'de Malezya firmasında yönetici, annenin de diplomatik pasaport sahibi olduğu ancak ailenin diplomatik dokunulmazlığı bulunmadığı kaydedildi.

Muhabir: Beyhan Tolan Paker
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com