İsveç'te dilenci sorunu

İsveçte dilenci sorunu
Romanya'dan gelen dilencilerin gecekonduları yıkılıyor

STOCKHOLM (AA) - İsveç'in başkenti Stockholm'de daha çok Romanya'dan gelen dilencilerin derme çatma malzemeler kullanarak yaptıkları gecekonduların, pazartesi gününden itibaren yıkılacağı belirtildi.

İsveç'te, başta Stockholm olmak üzere birçok büyük kent, Romanya'dan gelen dilencilerin akınına uğruyor. Yaz aylarında sokaklarda, tren garlarında konaklayan dilenciler, kışın ise daha çok ormanlık ve ıssız alanlarda kendi imkanları ile yaptıkları gecekondu, çadır ya da terk edilmiş eski karavanlarda yaşamaya çalışıyor.

Romanya'nın fakir bölgelerinden gelen dilencilerin Stockholm'de Högdalen semtinde yaptıkları gecekondular gelecek hafta yıkılmaya başlanacak. İlk etapta bu bölgede bulunan 9 konaklama yerinin yıkılacağı açıklandı.

Stockholm İcra Dairesi basın sözcüsü Henrik Braenstad, dilenciler ile konuşup, evlerine dönmeleri için iknaya çalıştıklarını söyledi. Bölgedeki yerleşim yerlerinin yıkılacağı bilgisini verdiklerini kaydeden Braenstad, bu bölgelerde kontrollerin de artırıldığını belirtti.

Stockholm Belediyesi Sosyal Hizmetler basın sorumlusu Fredrik Jurdell de ormanlık alanda kalan dilenciler ile sürekli diyalog halinde olduklarını, durumu anlattıklarını ve kendilerine Romanya'ya dönüş için bedava otobüs bileti teklifinde bulunduklarını söyledi. Dilencilerin bu iletişimden memnun kaldığını ve 75'inin evlerine dönmeyi kabul ederek bileti aldığını söyleyen Jurdell, birçok kişi ile de konuşmaların devam ettiğini ifade etti.

İsveçli bazı yetkililer ise evlerin yıkılmasının ülkedeki dilenci sorununa çözüm olmadığını belirtirken evlerine dönmek istemeyenlere nasıl bir uygulama getirileceği konusunda kabul edilmiş bir görüş olmadığını bildirdi.

Ücretsiz eve dönüş bileti almak isteyen dilencilere bu teklifi değerlendirmeleri için pazartesinden itibaren 5 gün süre verileceği belirtildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com