İsveç'ten Uganda'ya eşcinsel yasası tepkisi

İsveçten Ugandaya eşcinsel yasası tepkisi
Uganda'da temaslarda bulunan İsveç Maliye Bakanı Borg, eşcinsel birlikteliklere ağır ceza getiren yasanın kabul edilemez olduğunu söyledi ve ülkesinin Uganda'ya ekonomik yardımları konusunda soru işaretleri belirdiğini belirtti

STOCKHOLM (AA) - Eşcinsel birlikteliklere ağır cezalar getiren bir yasanın çıkarıldığı Uganda'da temaslarda bulunan İsveç Maliye Bakanı Anders Borg, yasanın kabul edilemez olduğunu belirterek, ülkesinin Uganda'ya ekonomik yardımları hakkında soru işaretleri belirtiğini kaydetti.

Uganda'da çok önceden planlanan bir ziyaret için bulunduğunu, temasları sırasında ekonomi ve büyüme fırsatlarının ele alınacağını ancak bu sırada böyle bir karar çıktığını hatırlatan Borg, bu kararın Uganda için ekonomik açıdan risk taşıdığını söyledi.

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni'nin yasayı onaylaması sırasında bu ülkede bulunan İsveçli bakan, Ugandalı bir grup eşcinsel ziyaret etti. Kabul edilen yasaya destek vermediklerini, yasayı antidemokratik bulduklarını belirten İsveç Maliye Bakanı Borg, Ugandalı aktivistlere desteklerini dile getirdi.

İsveç'in her yıl Uganda'ya 250 milyon İsveç kronu (yaklaşık 28 milyon avro) ekonomik yardımda bulunduğunu ve bu yardımlardan 70 milyon kronunun doğrudan devlet kurumlarına gittiğini hatırlatan Borg, bundan sonra ekonomik desteğin nasıl devam edeceği konusunda soru işaretleri oluştuğunu aktardı. Borg, yeni yasanın antidemokratik ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Uganda Devlet Başkanı Museveni, eşcinsel birlikteliklere ağır cezalar getiren tasarıyı dün onaylamıştı. Uganda parlamentosu tarafından aralık ayında kabul edilen ve devlet başkanının onayına sunulan yasa, bir kez eşcinsel ilişkide bulunanlara 14 yıl hapis cezası getiriyor.

Yasaya göre, sürekli eşcinsel ilişkide bulunanların yanı sıra küçük yaştakiler, engelliler ve AIDS hastaları ile eşcinsel ilişkiye girenler ömür boyu hapisle cezalandırılacak. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com