İsviçre MÜSİAD Kuruluş Paneli

İsviçre MÜSİAD Kuruluş Paneli
MÜSİAD İsviçre Başkanı Çıtak:

ZÜRİH (AA) - Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (MÜSİAD) İsviçre Başkanı Cesur Çıtak, "Soma'daki kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu hissettirmek için bir yardım kampanyası başlattık" dedi.

İsviçre'nin Zürih şehrinde, MÜSİAD İsviçre şubesi kuruluş paneli düzenlendi. Dorint Otel'de düzenlenen panelde, ilk olarak Soma'da yaşanan faciada hayatını kaybeden madenciler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve sonrasında da İstiklal Marşı okundu. 

Panelin açılış konuşmasını yapan Cesur Çıtak, amaçlarının öncelikle İsviçre'de ticaret yapan Türk iş adamlarını, küçük ve orta ölçekli işletmeleri, sanayicileri bir araya getirmek olduğunu kaydetti.

"İsviçre'deki MÜSİAD'ın yapılanması ile ilgili yaptığımız ilk toplantıda katılımcılarımızın yoğunluğu bize güç verdi" diyen Çıtak, "Soma'daki kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu hissettirmek için bir yardım kampanyası başlattık. İnşallah hayırlara vesile olur" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Tanju Sümer ise Soma için büyükelçilikte anma töreni düzenlediklerini ve taziye defteri açtıklarını ifade etti.

Sümer, "Sadece Türkiye için değil insanlık için büyük bir trajedi. Türkiye güçlü bir ülke bunu atlatacaktır" dedi.

İsviçre'yi Türk toplumunun konumunun yüksek olduğu bir ülke olarak değerlendiren Sümer, "Burada çok başarı iş adamlarımız var, çok büyük imkanlar var. Çok küçük bir ülke ama çok zengin bir ülke. MÜSİAD için burada yapacak çok iş var. Çok başarılı iş adamlarımız var burada ve umarım bunların sayıları önümüzdeki bir kaç yılda artacaktır" diye konuştu. 

 

-"Sorumluların ortaya çıkarılmasını umut ediyoruz"

AK Parti MKYK üyesi Ömer Bolat ise "İsviçre'de başarı bir Türk toplumu yaşıyor ve MÜSİAD, İsviçre'de yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik gelişmeleri için çalışmalar yapacak" dedi.

Bolat, ülkede açılışı ağustos ayında yapılacak şubenin Türkiye ile siyasi, ekonomik, kültürel ilişkilerinin geliştirilmesi için çeşitli araştırma ve projeler icra edeceğini söyledi. 

Soma'da yaşanan faciaya değinen Bolat, "Soma faciası, insan hayatının, emeğin önemine ve iş sağlığına dikkati çekmiştir ve mevzuatları tam olarak uygulama ve de müeyyideleri tam olarak uygulama noktasında bundan sonrası için inşallah bir dönüm noktası olacaktır" ifadelerini kullandı.

Bolat, "Sorumluların ortaya çıkarılmasını umut ediyoruz. İnşallah gerekli düzenlemeler daha da sıkılaştırılacaktır" dedi.

İsviçre'deki Türk iş adamlarına seslenen Bolat, "Sakın ola ki büyüyüp küçülmeyin, bölünerek hep küçülme ve yok olma olmuştur" diye konuştu.

Avrupa nüfusunun yaşlandığına dikkati çeken Bolat, "Şirket sahipleri yaşlanıyor, şirketler de yaşlanıyor. Sahiplerinin mirasçısı olmayan şirketlerle Türkiye'deki benzer özellikler gösteren firmalarla evlilik yaptırabilirsiniz" dedi.

 

-Yardım sandığı

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ise "Ülkemiz Soma'da acı bir maden faciasıyla karşı karşıya kalmış durumda" dedi.

 "MÜSİAD'ın İsviçre'de teşkilatlandırılmış olmasından memnuniyet duyduğunu kaydeden Vardan, "Hem ekonomisi hem de yaşam standardı yüksek bir düzeyde olan İsviçre'de, MÜSİAD'ın faaliyette olmasının önemli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi Alper Esen de "İsviçre MÜSİAD'ın kuruluşuna Ekim 2013'te başladık. Bugün ilk iş adamlarımızla tanışma toplantısını yaptık. Ağustos ayında açılışımızı yapacağız. MÜSİAD'ı İsviçre'de kurup çok daha geniş kitlelere ulaştırma amacındayız" dedi.

Soma'da yaşanan faciayla ilgili de Esen, "Umarım tez zamanda sebepleri aydınlığa ulaşır" ifadesini kullandı.

Ayrıca, toplantının yapıldığı konferans salonunun girişine, Soma'da hayatını kaybeden madenciler için yardım sandığı kuruldu ve ülkede yaşayan iş adamlarından madencilerin ailelerine yardım etmeleri istendi.

MÜSİAD İsviçre şubesinin resmi açılış töreni ağustos ayının sonunda yapılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com