İsviçre yarın, asgari ücretin 9 bin 400 lira olmasını oylayacak

İsviçre yarın, asgari ücretin 9 bin 400 lira olmasını oylayacak
Referandumda, asgari ücretin yanı sıra Gripen savaş uçağı alımı, aile hekimliğinin desteklenmesi ve pedofillerin çocuk ve engellilerle ilgili işlerde çalışmasının önlenmesi konularında oy kullanılacak

CENEVRE (AA) - İsviçre'de yarın yapılacak referandumda asgari ücretin yaklaşık 4 bin İsviçre Frangı olması konusu oylanacak.

İşçi sendikaları tarafından desteklenen ancak pek çok politikacı tarafından ülkedeki şirketlerin girişimlerini etkileyeceği düşüncesiyle aleyhte kampanya yapılan halk inisiyatifiyle, çalışma saati ücretinin 22 İsviçre Frangı, yani 52 TL olması isteniyor.

Ortalama çalışma süresinin 180 saat civarında olduğu İsviçre'de teklifin kabul edilmesi halinde asgari ücret yaklaşık 9 bin 400 TL olacak.

İsviçre yasalarında henüz asgari ücretle ilgili bir düzenleme bulunmuyor ancak istatistiki verilere göre İsviçre'deki işçilerin yüzde 90'ından fazlası 4 bin İsviçre Frangı'nın üzerinde maaş alıyor. İsviçre Hükümeti aynı zamanda düşük gelir düzeyindeki vatandaşlarına bazı sosyal yardımlar sağlıyor.

Asgari ücretin artırılmasının, çoğunluğu kadın olan 330 bin işçiyi etkilemesi bekleniyor.

 

- Savaş uçağı oylaması

 

Referandumda oylanacak diğer önemli ve ülkede tartışmaya neden olan konu ise İsveç’ten alınacak 22 adet JAS89 tipi Gripen savaş uçağı alımı ihalesinin iptaline ilişkin halk inisiyatifi.

Ülkede merkez sol politikacılar tarafından eleştirilen 3,4 milyar dolarlık alım konusundaki tartışmalar, alımın maliyetli ve gereksiz olduğu üzerinde yoğunlaşıyor. 

Gripen uçaklarının F-5 Tiger tipi eski nesil uçakların yerini alması planlanırken, İsviçre Hava Kuvvetleri'nin elinde halihazırda FA-18 tipi gelişmiş uçaklar bulunuyor.

 

- Aile hekimliği

 

Referandumda oylanacak diğer bir konu ise aile hekimlerinin maddi durumları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi olacak.

Federal Hükümet tarafından da desteklenen inisiyatif, ülkenin sağlık sistemi için önemli olan aile hekimliğinin genç doktorlar tarafından gittikçe daha az tercih edilmesi nedeniyle başlatıldı.

İnisiyatifle, ileride yapılacak düzenlemelerle genç doktorların daha iyi maaş aldıkları uzmanlaşma alanları yerine aile hekimliğini seçmelerinin özendirilmesi amaçlanıyor.

 

- Pedofillerin çocuklarla çalışmasının engellenmesi

 

Referandumda oylanacak bir başka halk inisiyatifiyle de pedofillerin çocuklarla ilgili işlerde çalışmasının engellenmesi isteniyor.

Referandumda "evet" sonucunun çıkması halinde, çocuklar ve engelli kişilerin cinsel bütünlüğüne saldırı nedeniyle hüküm giymiş olanlar, profesyonel veya gönüllü olarak, yardıma muhtaç kişilerle çalışamayacak.

Pedofili konusunda federal hükümet şu ana kadar herhangi bir taraf tutmadı ve vatandaşlara bir öneride bulunmadı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com