İsviçre'den AB'ye rest!

İsviçre'den AB'ye rest!
Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden, “Toplu göçün önlenmesi” şeklinde lanse edilen inisiyatif bugün oylandı. Bu yasayla Avrupa'dan çalışmak veya iş bulma amacıyla gelen yabancılar belirli bir kotaya bağlandı.

Avrupa Birliği vatandaşlarının İsviçre’deki sayılarını sınırlamaya yönelik olarak halkoyuna sunulan inisiyatif çok küçük bir farkla İsviçreliler tarafından kabul edildi.Halkın yüzde 50.4’ü sınırlama yönünde oy kullanırken, yüzde 49.6’sı sınırlamaya karşı çıktı.

Kabul edilen inisiyatif İsviçre’nin Avrupa Birliği ile imzalamış olduğu kişilerin serbest dolaşımını kabul eden anlaşmalara aykırı bir durum oluşturuyor.Avrupa Birliği yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda İsviçre’yi uyarmış, inisiyatifin kabul edilmesi halinde anlaşmaların rafa kalkabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu bildirmişti. Son bir aydır hükümet inisiyatife “Hayır” çıkması için yoğun çaba harcadı.

Fransızca konuşan Batı İsviçre kantonlarının “Hayır” dediği inisiyatife, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Almanca konuşan kantonlar destek verdi.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com