İsyan Ateşi Balkanlara Sıçradı!

İsyan Ateşi Balkanlara Sıçradı!
Hırvatistan'da, 26 yaşındaki İvan Pernar tarafından Facebook aracılığıyla başkent Zagreb'de başlatılan protestolar, ülke geneline yayıldı. 2 ülkede daha eylem için hazırlıklıklar yapılıyor.

Zagreb'de 22 Şubat 2011'de başlayan protestoların 10'uncusu Cviyetni Meydanı'nda yapıldı. Çoğunluğunun gençlerin oluşturduğu protestocular, Cviyetni Meydanı'ndan hükümet binasının bulunduğu Markov Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Protestocular, Markov Meydanı'nın girişinde, polis görevlilerince durduruldu. Daha sonra Hırvatistan Savcılığı binasına yürüyen protestocular, burada ''adalet istiyoruz'' ve ''mafyayı tutuklayın'' şeklinde sloganlar attı.

Japonya'da meydana gelen deprem nedeniyle, protestocular bu ülkenin büyükelçiliğinin önüne doğru yürüdükten sonra burada, depremde ölenlerin anısına mum yaktı.

Başkent Zagreb'in yanı sıra protestolar, Varajdin, Zadar, Virovitica, Koprivnica, Riyeka, Slavonski Brod, Labin, İstra, Sisak, Şibenik ve Pula olmak üzere ülke genelinde, 11 kentte düzenlendi.

Protestolara, polisin müdahalede etmediği öğrenildi.

Zagreb'de 22 Şubatta başlayan protestolarda, eylemciler Hırvatistan hükümetinin istifa etmesini ve erken seçim taleplerinde bulunuyor. Daha önce düzenlenen protestolar sırasında, Markov Meydanı'na geçmeye çalışan protestocular ile polis arasında çıkan arbedede çok sayıda eylemci, gazeteci ve polis yaralanmıştı.

KARADAĞ VE SIRBİSTAN'DA DA PROTESTOLAR DÜZENLENECEK

Karadağ'da faaliyet gösteren ''Libertas'' sivil toplum örgütün lideri ve Facebook'ta kurulan ''sokak gösterileriyle mafyaya karşı'' grubun lideri Rober Velaşeviç, 21 Martta planladıkları protestolardan vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Velaşeviç, yaptığı yazılı açıklamada, Podgorica'daki polis yetkililerince Karadağ Meclis binasının önünde planlanan protestoların yasaklanmasına rağmen eylemlerini gerçekleştirileceğini bildirdi.

Açıklamada, protestoların ülkedeki genel durumundan memnuniyetsizliği göstermek amaçlı ve sakin bir şekilde gerçekleştirileceği kaydedilerek, protestoların düzenlenmesinin Karadağ Anayasası'nda da öngörüldüğü belirtildi.

Sırbistan'daki ana muhalefet ''Sırp İlerleme Partisi''nin organizasyonuyla da erken seçim talebiyle Belgrad'da 16 Nisanda yapılması planlanan protestoların öncesinde Çaçak kenitinde 19 Martta bir protesto düzenlenecek.

SNS'in üst düzey yetkilisi Marko Curiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çaçak kentinde yapılacak olan protestonun ''16 Nisandaki Belgrad protestoları için bir ön protesto'' olacağını kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com