İsyanları tetikleyen Duggan'ın cenaze töreni yapıldı

İsyanları tetikleyen Duggan'ın cenaze töreni yapıldı
İngiltere'nin başkenti Londra'da geçen ay başında başlayan ve kısa sürede ülke geneline yayılan isyanlar öncesinde polis tarafından öldürülen Mark Duggan'ın cenaze töreni yapıldı.

Londra'nın kuzeyindeki törene Duggan'ın ailesi ve yakınlarının da aralarından bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Duggan'ın tabutu camekanlı, çiçeklerle süslü beyaz bir atlı arabaya konularak taşındı. Atlı arabanın üzerinde çiçeklerle, "baba", "oğul" ve "torun" kelimelerinin yazılmış olması dikkati çekti.

Duggan'ın sadece ailesinin ve yakınlarının katıldığı cenaze töreni ise, Wood Green semtindeki bir kilisede yapıldı.
Cenaze töreni öncesi Londra Metropolitan Polisi bir açıklama yaparak, "Duggan'ın ailesiyle görüştüklerini, polis önlemlerinin ailenin sakin bir cenaze töreni geçmesi isteği doğrultusunda alınacağını" bildirdi.

Duggan'ın "çete üyesi" olduğu gerekçesiyle, polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından 4 Ağustos'ta Duggan'ın ailesi ve yakınları Tottenham semtindeki polis karakolunun önünde protesto gösterisi düzenlemişti.

Polisten bir açıklama bekleyen kalabalık, yaklaşık 5 saatlik protestonun ardından polisten yanıt alamayınca etraftaki araçlara ve dükkanlara zarar vermeye başlamış, protesto yağmalama ve kundaklama olayları olarak önce Londra geneline sonra da İngiltere'nin bazı şehirlerine yayılmıştı.

Dört çocuk babası, 29 yaşındaki Duggan'ın ölümü İngiltere'deki Bağımsız Polis Şikayetleri Komisyonu (IPCC) tarafından soruşturuluyor. Polis olayın ardından yaptığı ilk açıklamada, Duggan'ın polise ateş ettiğini, polisin ise buna karşılık verdiğini bildirse de IPCC, Duggan'ın öldürülmeden önce polise ateş etmediğinin ortaya çıktığını açıklamıştı.

Yapılan balistik inceleme sonucu, Duggan'ın dolu bir silah taşıdığı, ancak silahın kullanıldığına dair herhangi bir kanıtın bulunmadığı bildirilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com