İtalya beşik gibi!

İtalya beşik gibi!
İtalya’nın kuzeyi beşik gibi. 100’ün üserinde artçı sarsıntı oldu. 6 ve 5.1 şiddetindeki depremlerin ardından ölü sayısı 7’ye yükseldi.
İtalya’nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yaşanan deprem dehşeti etkisini sürdürüyor. Dün sabaha karşı yerel saatle 04.04’de 6 şiddetinde, öğleden sonra da 15.18’de 5.1 şiddetinde gerçekleşen depremlerin ardından 100’ün üzerinde artçı sarsıntı yaşanırken, ölü sayısı 7’ye çıktı. 50’nin üzerinde yaralı var.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

İlk depremde ağır hasar gören binaların büyük bölümü artçı sarsıntılarla tamamen yıkıldı. 3 bin kişi geceyi sokakta geçirdi. 
 
Deprem sırasında ölenlerin kimlikleri tespit edildi. Buna göre, Bondeno beldesinde Fas asıllı işçi Tarık Naouk (29) ve Sant’Agostino beldesinde işçiler Nicola Cavicchi (35), Leonardo Ansaloni (45) ve Gerardo Cesaro (57) ile Nevina Balboni (103), Bologna yakınındaki Sant'Alberto di San Pietro in Casale beldesinde Alman asıllı Gabi Ehsemann (37) ve Vigarardo Mainarda beldesinde kalp krizi geçiren Anna Abeti (86)hayatını kaybetti. 
 
YAĞMUR DA VURDU
 
Bölge Sivil Savunma Başkanlığının evleri hasar gördüğü için 3 bin kişinin geceyi sokakta geçirmek zorunda olduğunu açıklaması üzerine harekete geçen Emilia Romagna Bölge Valisi Vasco Errani, Turizm ve Otelciler Birliği’yle evlerinden olan çevre sakinlerinin bölgedeki otellerde konuk edilmesi yönünde anlaşmaya vardı. Errani ayrıca hükümetten ulusal acil durum ilan edilmesi talebinde bulundu.
 
HASTANE VE HAPİSHANE BOŞALTILDI
 
Depremden en çok hasar gören belde Finale Emiglia’da 35 kişinin tedavi gördüğü hastane boşaltılıp, hastalar çevre hastanelere nakledildi. Mirandola Hastanesi’nde de hastalar binanın dışında kurulan seyyar tedavi ünitesine taşındı.

Bu arada Ferrara Hapishane binasının depremden hasar görmesi üzerine burada kalan 500 hükümlü bölgedeki diğer hapishanelere nakledildi. Depremden etkilenen beldelerde ikinci bir açıklamaya kadar okullar tatil edildi. 
 
HIRSIZLAR İŞ BAŞINDA
 
Deprem hırsızları da harekete geçirdi. Ferrara bölgesinde bazı kişilerin evlere gidip, bölgenin tamamen boşaltılması yönünde karar alındığı yönünde söylemlerde bulunduğu yönünde ihbar alan emniyet güçleri harekete geçti.

Devriye birliklerinin arttıldığı kentte emniyet yetkilileri, kötü niyetli kişilerin hırsızlık amacıyla bu tür bir yöntem izlediğinin tespit edildiğini belirterek, sivil giyimli kişilerin söylemlerine göre hareket edilmemesi, resmi kıfetlilere de kimlik sorulması gerektiği yönünde halkı uyardı. 
 
AMERİKA’DAN GELEN MUCİZE 
 
Finale Emiglia beldesinde depremden iki saat sonra göçük altından çıkarılan sağ salim çıkartılan beş yaşındaki Vittoria Vultaggio’nun hayatını ABD’den gelen bir ihbar telefonuna borçlu olduğu ortaya çıktı. Depremde kızı göçük altında kalan talihsiz anne Alessandra Grillenzoni cep telefonuyla, 113 polis imdat ve 118 acil yardım numaralarını aramaya başladı ancak bir türlü bu numaraları düşüremeyen genç kadın, panik halinde cep telefonunda kayıtlı numaraları sırayla aradı. Bu arada tıp hekimi olan ve New York Columbia Üniversitesi’nde görev yapan Marcello Ziosi’yi aradı. Talihsiz kadından durumu öğrenen Ziosi, Roma 113 acil polis hattını arayıp, Vittoria’nın durumunu bildirdi. Roma’dan gelen haber üzerine Finale Emilia’daki arama kurtarma ekipleri olay yerine gelerek, minik Vittoria’yı kurtardı.
 
OTOMOTİV SEKTÖRÜ ETKİLENMEYECEK
 
Bu arada bölgede bazı fabrikaların yerle bir olması gözleri, depremin etkilediği bölgeye yakın yerlerde üretim yapan otomotiv firmalarına çevirdi. Ancak korkulan olmadı ve Ferrari, Maserati ve Ducati firmaları işletmelerinin depremden etkilenmediğini açıkladı. 
 
MONTİ ERKEN DÖNÜYOR
 
NATO zirvesine katılmak üzere ABD’nin Şikago kentinde bulunan İtalya Başbakanı Mario Monti de temaslarını yarıda keserek, Brindisi’de yapılan saldırıyı takiben yaşadığı depremle fazlasıyla sarsılan ülkesine erken dönme kararı aldı. Monti’nin bugün öğle saatlerinde Roma’ya ulaşması bekleniyor. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com