İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano'dan Türkiye'nin AB üyeliğine destek

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano'dan Türkiye'nin AB üyeliğine destek
Napolitano: "Türkiye, AB'ye ahde vefayı hatırlatmakta haklı"- "Biz, Sarkozy ve Merkel'in yaptığı gibi geri adım atmadık. Müzakereler ileriye gitmeli diye düşünüyoruz

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ve müzakere sürecinde Türkiye'nin AB liderlerine yaptığı "ahde vefa" hatırlatmasına destek verdi.

Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu'na iki günlük resmi ziyarette bulunan İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, temaslarının son gününde İtalyan parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

AB üyelik sürecinde Türkiye'den AB'ye yapılan "ahde vefa" ilkesine uygun davranılmadığı yönündeki eleştiriler anımsatılan İtalyan Cumhurbaşkanı, Latince "ahde vefa" anlamındaki "pacta sunt servanda" ifadesini kullanarak, "Türkiye, bu konuda haklı. Anlaşmalara saygılı olunmalı" dedi.

2005'te başlayan müzakerelerin üstünden iki yıl geçtikten sonra Fransa ve Almanya'nın süreci frenlediğini belirten Giorgio Napolitano, bu iki ülkeyi açık bir şekilde eleştirdi ve şunları söyledi:

"İmzalar atıldıktan iki yıl sonra ki, bu kanla değil onların imzasıyla oldu, AB'nin iki temel ülkesinin lideri Fransız ve Alman liderler dediler ki 'Hayır, biz Türkiye ile müzakereleri ileriye, bir sonuca götürmek istemiyoruz.' Bana, anlaşmalara saygılı olmadığımızı hatırlattıklarında onlar haklılardı. Benim endişem İtalya'nın güvenilirliğini korumak. Biz, Cumhurbaşkanı (Nicolas) Sarkozy ve Şansölye (Angela) Merkel'in yaptığı gibi geri adım atmadık. Müzakereler ileriye gitmeli diye düşünüyoruz. Müzakerelerin olası sonuçları sonra tartışılır."

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, geçen hafta Roma'da konuk ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye'nin AB'ye üyeliğine İtalya'nın açık desteğini yinelemiş ve Kıbrıs sorunu çözülmeden Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin devlet statüsünde 2004'te AB'ye üye yapılmasının durumu zorlaştırdığını açık ifadelerle dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı Gül de ziyareti sırasında İtalya'nın temmuz ayında devralacağı AB dönem başkanlığı sürecinde yeni müzakere başlıklarının açılması konusunda Türkiye'nin beklentilerini İtalyan mevkidaşına aktarmıştı.

Muhabir: Barış Seçkin
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com