İtalya Dışişleri Bakanı istifa etti

İtalya Dışişleri Bakanı istifa etti
İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi istifa etti.
İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, 2 Hintli balıkçıyı öldürdüğü için 2 İtalyan denizcinin yargılanmak üzere Hindistan'a gönderilmeleri konusunda, hükümetiyle görüş ayrılığı yaşadığını belirterek görevinden istifa ettiğini açıkladı.
 
İtalya'nın teknokrat Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, bugün parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi genel
kurulunda, Hindistan'da 2 balıkçınn ölümünden sorumlu tutulan 2 İtalyan deniz piyadesinin şartlı izinle geldikleri ülkelerinden Hindistan'a geri gönderilmeleri sürecine ilişkin söz alarak, hükümetle ters düştüğünü belirtti ve istifa ettiğini duyurdu.
 
"Bu hükümetin daha fazla bir parçası olamayacağımı deklera etmek için parlamentodaki bu konuşmayı bekledim" diyen Terzi, 40 yıldır devleti için çalıştığını ve hiçbir zaman tek başına hareket etmediğini belirterek, "İstifa ediyorum çünkü iki denizci ve aileleriyle dayanışmamı göstermek istiyorum" şeklinde konuştu.
 
Monti: İstifa konusunda önceden bilgilendirilmedim
 
İtalya Başbakanı Mario Monti, Başbakanlık resmi sitesinde yer alan açıklamasında, Bakan Terzi'nin istifasının kendisi için de sürpriz olduğunu ifade ederek, ''İstifa konusunda önceden bilgilendirilmedim. Kendisinin, Temsilciler Meclisi'nde söylediği sözler, hükümet tarafından benimsenen görüşler değildir'' ifadesine yer verdi.
Başbakan Monti'nin, krizle ilgili yarın parlamentoya bilgi vereceği bildirildi.
 
Savunma Bakanı, Terzi'ye karşı çıktı
 
Dışişleri Bakanı Terzi'nin meclisteki konuşmasında, hükümet içinde sözünün dinlenilmediğini ve askerlerin ailesine yakınlığını göstermek için istifa kararı almasına itiraz, kabine sıralarında hemen yanında oturan Savunma Bakanı Giampaolo di Paola'dan geldi. (CTK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com