İtalya ile Hindistan arasındaki asker krizi

İtalya ile Hindistan arasındaki asker krizi
AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Ashton: "Latorre ve Girone'yi terörist statüsünde yargılamak, İtalya'yı da terörist ülke olarak görmek anlamına gelir ki, bu kabul edilemezdir"- İtalya Dışişleri Bakanı Bonino: "Diplomatik ve siyasi olmak üzere tü

İtalya ile Hindistan arasında 2 senedir devam eden asker krizinde, Hindistan'da iki Hintli balıkçıyı öldürmekten yargılanan askerlerin yüksek mahkeme tarafından "terörist" statüsünde yargılanmasının gündeme gelmesi Avrupa Birliği'nin (AB) tepkisini çekti.

Şubat 2012'de bir İtalyan yakıt gemisini koruma görevindeyken korsan zannederek iki Hintli balıkçıyı vuran ve yargı süreçleri 2 yıldır Hindistan'da devam eden İtalyan deniz piyadeleri Massimiliano Lattore ile Salvatore Girone'nin anti-terör yasası kapsamında yargılanmasının gündeme gelmesi İtalya'dan sonra AB'nin de tepki göstermesine neden oldu.

"Latorre ve Girone'yi terörist statüsünde yargılamak, İtalya'yı da terörist ülke olarak görmek anlamına gelir ki, bu kabul edilemezdir" diyen AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, bu konudaki görüşlerini Hindistan'a "yüksek sesle ve net" şekilde söylemeye devam edeceklerini belirtti.

Bugün parlamentonun savunma ve dışişleri komisyon toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Emma Bonino, "Diplomatik ve siyasi olmak üzere tüm seçenekler ve hukuki değerlendirme açık. Amacımız; denizcilerimizin onurlu şekilde dönüşünü sağlamaktır" dedi.

Askerlerinin ne terörist ne de korsan olduğunu, İtalyan hükümeti için orada olduklarının belirten Bonino, AB'nin kendilerine bu konuda verdiği desteğin önemli olduğunu ifade etti.

Konuyu, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği gündemine de getiren İtalya'ya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan "Bu işe BM'yi katmaktansa iki ülkenin kendi arasında halletmesi daha iyi" yanıtı geldi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı özel temsilcisi Stefano De Mistura'nın Hindistan'daki temaslarına ek olarak Savunma Bakanı Mario Mauro da Yeni Delhi'ye giderek askerler ve Hintli yetkililerle görüştü.

Şubat 2012'de meydana gelen olayda, Hint Okyanusu'nda nakliyat yapan bir İtalyan kargo gemisini bölgedeki korsan faaliyetlerine karşı korumakla görevli iki İtalyan askeri, iki balıkçının ölümünden sorumlu tutuluyor. Balıkçıları korsan sandıklarını savunmalarında dile getiren askerler nedeniyle İtalya ile Hindistan arasındaki ilişkileri zaman zaman geriliyor.

Son olarak geçen ocak ayında da İtalyan deniz piyadelerinin ölüm cezası alabileceklerinin konuşulması yine İtalya'nın tepki vermesine neden olmuştu.

İtalya, olayın uluslararası sularda meydana geldiğini savunuyor, Hindistan ise saldırının Hint karasularında olduğunu iddia ediyor.

İtalya Başbakanı Enrico Letta da önceki gün yaptığı açıklamada askerleri, terörist statüsünde yargılanmanın kabul edilemez olduğunu, İtalya'nın her alanda tepki vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Muhabir: Barış Seçkin
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com