İtalya-Slovenya ilişkileri

İtalya-Slovenya ilişkileri
İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, Sloven mevkidaşı Pahor ile görüştü

ROMA (AA) - İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, ülkesine resmi ziyarette bulunan Sloven mevkidaşı Borut Pahor ile bir araya geldi.

Roma’daki cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de gerçekleşen ve yaklaşık 1,5 saat süren görüşme sonrası iki cumhurbaşkanı ortak açıklama yaptı.

Slovenya’daki hükümet krizine rağmen İtalya’yı ziyaret etmesinden dolayı Pahor’a teşekkür eden Napolitano, iki ülke ilişkilerinin son derece köklü olduğunu belirtti. Napolitano, Pahor’un, ülkesindeki krizde, kamu yaşamındaki normal işleyişi garanti edecek yolu bulacağını söyledi.

İtalya’nın temmuz ayında Yunanistan’dan devralacağı Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı’nda odaklanacağı konulara değinen Giorgio Napolitano, "AB dönem başkanlığımız süresince bugüne kadar doğru şekilde tasarruf ve hesapların dengelenmesi üzerine odaklanan programdan ziyade ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde çalışacağız" dedi.

Napolitano Avrupa dış politikasının, şu anda Ukrayna ve Rusya ile ilişkiler gibi oldukça tehlikeli ve akut bir krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, AB’nin, genişleme sürecine de ayrı dikkat gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, "Dostum" diye bahsettiği Sloven mevkidaşını, "İtalya Cumhuriyeti Büyük Haç Liyakat Nişanı"na layık gördüklerini açıkladı.

Konuk Cumhurbaşkanı Pahor da ülkesinde dün Başbakan Alenka Bratuşek’in istifasını vermesiyle farklı bir boyut kazanan siyasi krize ilişkin, "Cumhurbaşkanı Napolitano’nun yaptığı gibi diyaloğu garanti eden, krizin çözümüne katkı sağlayan bir rol oynamaya çalışacağım" diye konuştu.

Pahor, sadece son 4 yılda 3 kez olağanüstü durumlarda hükümet kurma görevi veren Napolitanı'nun, krizlerde oynadığı rolü de övdü.

Ülkesinin bulunduğu zor durumdan çıkması için her şeyi yapacağını ifade eden Slovenya Cumhurbaşkanı, geleceğe yönelik ekonomik yatırımları koruyacak şekilde yeni hükümetin kurulması için erken seçimlere gidilmesi yönünde çalışacağını aktardı.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, görüşmenin ardından Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino’yu ziyaret etti, Capitolini Müzesi'ni gezdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com