İtalya'da Göçmen Teknesi Battı

İtalya'da Göçmen Teknesi Battı
İtalya'nın güneyinde bulunan Lampedusa adası açıklarında Kuzey Afrikalı göçmenleri taşıyan tekne battı.

İtalya'nın Tunus'a en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası yine göçmenlerle gündemde.

Avrupa'nın Kuzey Afrika'ya en yakın yeri olan ve bu nedenle de on binlerce kaçak göçmenin sığındığı adanın açıkladında bu kez bir trajedi yaşandı. Adanın 40 mil açıklarında, saat 04.00 sularında bir göçmen teknesi battı.

Olay sonrasında 48 kişi kurtarılsa da 20 kişinin cesedine ulaşıldı. 130 kişi ise halen kayıp.

UMUTLAR AZALIYOR
Güvenlik güçleri kurtarma çalışmalarının rüzgar ve dalgalar yüzünden zor yapıldığı bildirildi. Sahil güvenlik operatörleri de olayın üzerinden çok zaman geçmemesine rağmen umutlarının azalmaya başladığı kaydetti.

Uzmanlar, 6 kuvvetinde esen rüzgar nedeniyle kurtarma operasyonlarının çok zor yapıldığını ve can yeleksiz denize düşen birinin bu şartlarda sağ kalmasının oldukça güç olduğunu kaydetti.

ADAYA GÖÇMEN AKINI
Kuzey Afrika'daki şiddetin artması nedeniyle İtalya'nın güney bölgesi son aylarda tekneler dolusu göçmenin akınına uğruyor. Özellikle ülkenin en güneyinde bulunan Lampedusa Adasında halk ve yerel yönetim göç edenlerin sayısı nedeniyle zor durumda.

İtalyan yetkililer, göçle gelen insan sayısının ada nüfusundan fazla olduğu ve bu boyutta bir göçün kamu sağlığı açısından risk yarattığı bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com