İtalya'da kritik gün!

İtalya'da kritik gün!
Bugün Temsilciler Meclisi'nde kemer sıkma tedbirlerinin kabul edilmesinin ardından Başbakan Silvio Berlusconi'nin istifa etmesi bekleniyor.

İtalya'da, bugün Temsilciler Meclisi gündemine gelecek olan Avrupa Birliği'nin (AB) talep ettiği, bütçe açığını azaltmak ve büyümeyi desteklemek üzere hazırlanan “kemer sıkma” tedbirlerinin kabul edilmesinin ardından Başbakan Silvio Berlusconi'nin istifa etmesi bekleniyor.
 

İtalya'da gözler, bugün Temsilciler Meclisi'nde yapılacak finansal istikrar yasasında yapılacak değişiklikler oylamasına ve sonrasına çevrildi. Senato tarafından dün 12'ye karşı 156 oyla kabul edilen finansal istikrar yasasındaki değişikliler, yine dün akşam meclis bütçe komisyonuna gönderilmişti.

Basına yansıyan son bilgilerde, finansal istikrar yasasının Senato'da kabul edildiği haliyle meclis bütçe komisyonundan herhangi bir değişikliğe uğramadan geçtiği belirtildi. Değişikliklerin öğleden sonra Temsilciler Meclisi'nde oylanacağı, ardından da Başbakan Berlusconi'nin Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya çıkarak, istifasını sunacağı ifade ediliyor.
 

Berlusconi'nin istifasını sunmasından sonra Cumhurbaşkanı Napolitano'nun ülkeyi seçimlere götürecek ve kabul edilen ekonomik reformları uygulayacak geçiş hükümetini kurma görevini, 1994-2004 yılları arasında Avrupa Komisyonu İç Piyasalar, Gümrük ve Vergilendirme Komiserliği yapan ve hafta başında Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından hayat boyu senatör ilan edilen Mario Monti'ye vermesi bekleniyor.

Bu arada, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ile Mario Monti'nin sabah saatlerinde bir araya gelmesi İtalyan basını tarafından dikkat çekici bulundu.

 

PUTİN: O SON MOHİKAN

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, istifa edeceğini açıklayan Berlusconi'nin "Avrupa siyasetinin son Mohikanlarından olduğunu" söyledi.
 

Yabancı konuklar ve gazetecilerle birlikte katıldığı bir yemekte konuşan Putin, Berlusconi'nin uzun yıllar sürdürdüğü görevinin, İtalya'ya çok ihtiyaç duyduğu istikrarı getirdiğini kaydetti.

Rusya Başbakanı ayrıca, gelecek yıl Rusya Devlet Başkanı olma planlarına da değinerek, bu kararın ülkesinin istikrarı için gerekli olduğunu savundu.
 

Yakın bir ilişki içinde olan Putin ve Berlusconi, daha önce de eleştiriler karşısında birbirlerini savunan sözler dile getirmişti.

 

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com