İtalya'da Letta hükümetinin geleceği tartışılıyor

İtalya'da Letta hükümetinin geleceği tartışılıyor
Başbakan Letta: - "Bu yasama dönemi, ülkeyi acil durumdan çıkarmalı"- "Ben, açıklık istiyorum, aynı İtalyanların istediği gibi. Benim yerime gelmek isteniyorsa bu söylenmeli

İtalya'da, Başbakan Enrico Letta, son dönemde oturduğu koltuk için artan söylentilere rağmen, "İtalya Taahütnamesi" adını verdiği ülke ekonomisini canlandırma hedefini taşıyan yeni çalışma planını açıkladı.

İtalya'da geçen sene yapılan genel seçimlerde parlamentoda çoğunluğu elde eden merkez soldaki Demokrat Parti'de son dönemde Genel Sekreter Matteo Renzi ile aynı partiden Başbakan Letta arasında yaşanan rekabetin hükümetin geleceğini nasıl etkileyeceği merak uyandırıyor.

Aralarında fikir ayrılığı bulunan iki liderin bugün yaptığı başbaşa görüşmenin ardından Başbakan Letta, Başbakanlık Sarayında düzenlediği basın toplantısıyla ülke ekonomisi için hükümetinin izleyeceği programı açıklayarak hem görevine devam edeceği sinyalini verdi hem de koltuğuna aday siyasi rakiplerine kartlarını açık oynamaları mesajını gönderdi.

Letta, basın toplantısında ilk olarak "İtalya Taahütnamesi" adını verdiği yeni koalisyon programını açıkladı. Başbakan, bu programla kendisinin ve hükümetinin son dönemde artan söylentilere karşın yola devam edeceğini gösterdi.

Yeni koalisyon programının bir süresi olmadığını vurgulayan 47 yaşındaki Letta, "Bu anlaşmayı, partilere, parlamentoya, vatandaşlara, şu anda bizi izleyenlere sunuyorum. Burada pek çok fikir var. Avrupa'nın değişim vizyonu ve İtalya'yı yeniden harekete geçirecek vizyon var. Bu yasama dönemi, ülkeyi acil durumdan çıkarmalı" dedi.

"İtalya Taahütnamesi"nin formüle etmek zorunda oldukları yeni hükümetin çalışma planı olduğunu aktaran Enrico Letta, bir süredir gündemde olan kabine revizyonunun sinyalini de verdi.

-Siyasi rakiplere mesaj-

Kendisini, gerekli reformları yapmamakla eleştirdiği için aralarında ciddi fikir ayrılığı bulunan partisinin lideri ve Floransa Belediye Başkanı 39 yaşındaki Matteo Renzi'ye isim vermeden yüklenen Letta, "10 ay önce bugüne göre daha az ışık saçan bir ülke almıştık. Bugün daha çok ışık var. Bu 10 aylık hükümetim boyunca yaptıklarımdan dolayı gururluyum" ifadesini kullandı.

Letta, yine Renzi'nin ismini vermeden, "Ben, açıklık istiyorum, aynı İtalyanların istediği gibi. Herkes ne istediğini söylemeli. Benim yerime gelmek isteniyorsa bu söylenmeli" dedi.

İcraatın başına ilk geldiği günden bu yana iktidardaki her gününü sanki son günüymüş gibi geçirdiğini anlatan Letta, istifa edeceğine yönelik söylentilere ilişkin telefonlar aldığını belirterek, "Söylentilere göre istifa verilmez" diye konuştu.

Ekonomik krizden kurtulmaya çalışan ülkeye zaman kaybettirmekle de suçlanan Letta, böyle bir zaman kaybı olduysa bunun kendisinden kaynaklanmadığını da söyledi.

Öte yandan, Başbakan Letta ile basın toplantısından önce görüşen Demokrat Parti'nin lideri Renzi, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki adresinden yazdığı iletide, söyleyeceği şeyleri yarın öğleden sonra partisinin yürütme kurulunda dile getireceğini duyurdu.

Cotec Sempozyumu için Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise yaşananların ülkeyi erken seçime götürüp götürmeyeceği sorusuna, "Şokları anmayalım" yanıtını vermekle yetindi.

Letta'nın açıklamasından sonra gözlerin çevrildiği Renzi'nin nasıl bir pozisyon alacağı ve kendi partisinden birinin liderlik ettiği hükümetinden desteğini çekip çekmeyeceği ülkede merakla bekleniyor.

Muhabir: Barış Seçkin
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com