İtalya'da yeni seçim yasası ilk onayı aldı

İtalyada yeni seçim yasası ilk onayı aldı
"Italicum" adı verilen seçim yasası parlamentonun alt kanadında onaylandı, sıra Senato'da

ROMA (AA) – İtalya’da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi, çoğunluğa sahip partilerin uzlaşmasıyla hazırlanan seçim yasasını onayladı. Yasa görüşülmek üzere Senato’ya gönderildi.

Aralık ayından bu yana geçerli bir seçim sistemi bulunmayan ülkede milletvekilleri, kamuoyunda "Italicum" adıyla anılan yeni seçim yasasını parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde onayladı.

630 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada yeni seçim yasası için 365 lehte oy kullanıldı, 156 "hayır" oyu ve 40 çekimser oy çıktı.

Parlamentoda en çok sandalyesi bulunan Demokrat Parti’nin (PD) lideri Matteo Renzi ile merkez sağdan Forza Italia’nın (FI) lideri Silvio Berlusconi’nin geçen ocak ayında görüşerek üzerinde anlaşmaya vardığı “Italicum”, kullanılan oyların yüzde 37’sini alan koalisyon ya da partinin mecliste yüzde 15 oranında daha fazla sandalye almasını sağlayacak.

Seçimlerde hiçbir parti ya da koalisyon yüzde 37’yi geçemezse en yüksek oyu alan iki siyasi hareket arasında ikinci tur yapılacak. Yeni yasada ittifak içinde yer alan partiler için yüzde 4,5’luk, ittifak yapmadan seçimlere giren partiler için ise yüzde 8’lik baraj öngörülüyor.

Yasaya ilişkin meclisteki görüşmeler sırasında 5 Yıldız Hareketi’ne mensup milletvekilleri, yasanın mimarları olan Renzi ve Berlusconi’yi öpüşüyormuş gibi gösteren fotomontajlı dövizler açarak “Italicum”u protesto etti.

İki kanatlı parlamenter sistemle idare edilen İtalya’da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen yeni yasa, Senato’nun da onayına sunulacak. Yeni yasa, seçimlerde bölgesel ölçütlerin temel alındığı Senato seçimlerine ilişkin bir düzenleme içermiyor. Yasaya Senato'daki görüşmelerde birtakım yeni düzenlemelerin eklenebileceği dile getiriliyor.

Bu arada, Italicum yasasının meclisteki oylamasını geciktiren kadın kotası getirilmesi hususundaki önerge ise 35 oy farkla reddedildi. Kadın ve erkek adaylar arasında dengeyi sağlayacağının sözünü veren Başbakan Matteo Renzi, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan seçim yasasının mecliste kabulüne ilişkin, "Milletvekillerine teşekkür ederim. Onlar, İtalya’yı gerçekten değiştirebileceğimizi gösterdiler. Politika:1 – Hareketsizlik: 0" yazdı.

İtalya Anayasa Mahkemesi, seçimlerden zaferle çıkana parlamentonun alt ve üst kanadında ek sandalye kazandıran ve "Porcellum" adıyla anılan seçim sistemini, "haksız şekilde çoğunluğu sağlamasından" ötürü geçen aralık ayında anayasaya aykırı bularak iptal etmişti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com