İtalya'daki hükümet krizi

İtalya'daki hükümet krizi
Başbakan Letta'nın istifasının ardından parlamentoda grubu bulunan partiler, Demokrat Parti lideri Renzi’nin atacağı adımları bekliyor

ROMA (AA) - İtalya’da partisinin kendisinden desteğini çekmesiyle istifa kararı alan Başbakan Enrico Letta’nın ardından gözler, adı başbakanlık için geçen Demokrat Parti’nin lideri Matteo Renzi’ye çevrildi.

İtalyan parlamentosunda çoğunluğu elinde bulunduran merkez solun lider partisi Demokrat Parti’de (PD) lider Matteo Renzi’nin dün gündeme getirdiği “Seçimsiz mevcut yasama döneminde daha radikal adımlar atacak ve 2018’e varmayı hedefleyen hükümet önerisi”ni parti yönetim kurulunun onaylaması, bunu takiben de Başbakan Letta’nın istifasının gelmesi İtalya’da yeni dönemin ilk işareti oldu.

Yaklaşık 10 aydır iktidarda olan Letta’nın yarın gündem maddesi olmadan bakanlar kurulunu yerel saatle 11.30’da toplayacağı, hemen ardından da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya giderek, kendisinin ve kabinesinin istifasını vereceği bildirildi.

Ülkesinde Letta hükümetinin geleceğinin tartışıldığı birkaç gün önce erken seçim ihtimali anımsatılan Cumhurbaşkanı Napolitano’nun da “Şokları anmayalım” şeklindeki yanıtı, 88 yaşındaki Cumhurbaşkanı da yeni hükümetin mevcut yasama döneminde oluşturulması fikrinde olduğunu işaret etmişti. 

Letta hükümetini son günlerde ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz karşısında keskin reformları hayata geçirememekle eleştirerek, hükümet krizine yol açan Demokrat Parti lideri ve aynı zamanda Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi’nin adı başbakanlık için geçiyor. 

-Hükümet krizine tepkiler

Letta hükümetinin koalisyon ortaklarından Yeni Merkez Sağ Partisi'nin lideri ve aynı zamanda kabinede başbakan yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevlerini yürüten Angelino Alfano, hükümet krizinin PD yönetiminde yaşanan iç çatışmadan çıktığını belirtti ve “Yeni hükümet, taleplerimizi zorlarsa biz bu doğuma 'hayır' deriz. Ya büyük işler yaparlar ya da küçük işler yapmaktansa seçime gitmek daha iyi” dedi.

Enrico Letta’nın geniş çaplı koalisyonun küçük ortağı Sivil Seçim Partisi ise Renzi’nin dile getirdiği “radikal değişiklik” konusunda açıklık beklediklerini, PD’den gelecek cevaba göre posizyon belirleyeceklerini açıkladı.

-Muhalefet temkinli

Merkez sağdan Forza Italia’da genel başkan Silvio Berlusconi’nin üst düzey kurmaylarını toplayarak son yaşananları değerlendireceği ve partisinin bu krizde izleyeceği politikayı netleştireceği belirtildi.

Parlamentoda en çok sandalyesi bulunan 3 partiden biri olan 5 Yıldız Hareketi’nin kurucusu Gianroberto Casaleggio da 2018’e kadar sürecek reform yapan yeni bir hükümet gerektiğini söyleyen Renzi’nin sözlerinin hatırlatılması üzerine, “2018 için değerlendirme yapmak çok riskli” değerlendirmesinde bulundu.

Demokrat Parti içinde de geçen aralık ayında yapılan başkanlık seçimlerinde Renzi’ye rakip olan ve dünkü parti yönetim kuruluna katılan Giuseppe Civati ise kurula girmeden önce parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, Renzi’nin “Yeni hükümet” fikri için, “Bu aralar Renzici olmak da zor. Çünkü sürekli pozisyon değiştiriyorlar. Geçen hafta Letta’yı destekliyoruz diyorlardı, bu hafta bu desteği çekiyorlar” diyerek eleştirmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com