İthal Et Görevini Yaptı

İthal Et Görevini Yaptı
Et ithalatının başlamasıyla fiyatlar 40 liradan 18 liraya geriledi; hükümet denge için vergi oranını 30'dan 45'e çıkardı.

Dünyanın en pahalı etini tükettiğimiz dönemde hükümet ithalata izin vererek, piyasadaki spekülatörlerin oyununu bozmuştu. İthal etin gelmesiyle 40 liraya ulaşan ette ucuzlama oldu. İthal et 18 liraya kadar düştü.

TOPTANCI DA UYDU
İthal etin yaygınlaşmasıyla birlikte, yerli üretici de fiyatlarını kontrol etmek zorunda kaldı. Ocak ayından bu yana yerli et fiyatları yüzde 20 oranında geriledi. Piyasadaki düzelme üzerine yeni bir denge oluşturmak isteyen hükümet, yeniden vergi silahını çekti. Et ithalatında uygulanan vergi oranı yüzde 30'dan yüzde 45'e kadar yükseltildi. Bu durum, ithal etin kilo fiyatını 1 ila 3 lira arasında yukarı çekerken yerli üreticiyi de rahatlattı. 73 yerel zincirin birleşerek kurduğu Fayda A.Ş. Başkanı Turan Özbahçeci, Türkiye Perakendeciler Federasyonu'nun toplantısında yaptığı konuşmada, et ithalatıyla fiyatların düşmesine öncü olduklarını söyledi. "Verginin yüzde 45 çıkarılmasındaki amaç, yerli fiyatları ile ithal fiyatları arasındaki makasın daralmasıdır. Artık yerli üretici malını satamaz hale geldi. Bununla, aradaki makas daraltılarak ithal et fiyatları 1 lira civarında artacak" diyen Özbahçeci, belirledikleri et fiyatlarına toptancının da uymak zorunda kaldığını belirtti.

YEREL ZİNCİRLER İSTANBUL'DA BULUŞUYOR
TÜRKİYE Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Selamet Aygün, yerel perakende zincirlerinin 2010'da cirosal büyüme oranının yüzde 16, ulusal zincirlerin ise yüzde 11 olduğunu belirterek, "Artık bu işi öğrendik, arayı açacağız'' dedi. Aygün, TPF tarafından Nisan ayında İstanbul'da gerçekleştirilecek 'Yerel Zincirler Buluşuyor' toplantısının sektörü buluşturacağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com