İtibarımız İki Raralık Oldu

İtibarımız İki Raralık Oldu
Rekabet Kurumunda, sekiz banka hakkında sürdürülen soruşturma kapsamında bugün yapılan sözlü savunmada yapıldı.

Yapılan sözlü savunmada ilk söz alan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, bu soruşturmanın bankalar açısından bir itibar problemi yaratacağını söyledi.

Soruşturma için sözlü savunma yapacak bankaların genel müdür düzeyindeki katıldıkları soruştırmada Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, rekabetçi olmayan yasa dışı bir uygulamanın söz konusu olmadığını dile getirdiği konuşmasında maaş ödemelerinin bankanın asli değil yan görevi olduğunu söyledi.

Faiz yeniden zirvede

Akkurt şunları söyledi:"Bu soruşturma ile yurtdışında itibarımız iki paralık oldu. Dışardan bakıldığında bununla ilgili yurtdışındaki bankalara kendimizi anlatmak zor olacak. Bu nedenle sektör endeksi yüzde 20-25 düştü. Soruşturma 6-7 milyar doların dışarı çıkması anlamına geliyor. Döviz rezervlerindeki azalış enflasyonu artıracak. Sizi bunu düşünüyor musunuz?"
Akkurt, sözlü savunma çıkışında rekor ceza istendiği yolunda bir açıklama yaptı.
Rekabet Kurumu yetkilileri ise, kamu görev yapmaya çalıştıklarını ve tedirgin olunmaması gerektirecek bir durum olmadığını söylediler.

KİMLER KATILIYOR?

Toplantıya Akbank adına Genel Müdür Ziya Akkurt, Denizbank adına Genel Sekreter Aysun Mercan, Finansbank adına Genel Müdür Temel Güzeloğlu, Türkiye Garanti Bankası adına Genel Müdür Ergun Özen, Türkiye Halk Bankası adına Avukat Hakan Vural, Türkiye İş Bankası adına Ersin Özince, Türkiye Vakıflar Bankası adına Genel Müdür Süleyman Kalkan, Yapı ve Kredi Bankası adına Genel Müdür Hüseyin Faik Açıkalın başkanlığındaki heyetler katılıyor.

SORUŞTURMA HEYETİNİN İDDİASI

Soruşturma Heyeti, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Koçbank, Pamukbank, Yapı ve Kredi Bankası ve Vakıfbankın 2001 yılından itibaren, Finansbankın 2004 yılından itibaren, Denizbankın ise 2005 yılından itibaren, 2009 yılına kadar özel firmalara promosyon verilmemesi, protokolü devam eden kurum ve özel firmalara diğer bankalar tarafından teklif verilmemesi konularında anlaşma yapmak suretiyle, 4054 sayılı Kanunun 4. maddesi kapsamında rekabeti ihlal ettikleri, söz konusu ihlalin 4054 sayılı Kanunun 5. maddesinde sayılan muafiyet koşullarını taşımadığını belirtti.
Soruşturma Heyeti ayrıca, 2001 ve 2002 yıllarında anlaşmaya dahil olduğu tespit edilen Koçbank ve Pamukbankın, ihlalin gerçekleştiği tarihte yürürlükte olan 4054 sayılı Kanunun mülga 19. maddesinde öngörülen 5 yıllık zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle söz konusu bankaların eylemlerinden dolayı Halkbank ve Yapı ve Kredi Bankasına ceza verilemeyeceğini kaydetti.

Erdemir'in 2005 yılı maaş ödemesi ihalesi öncesinde Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankasının ihalede teklif edecekleri promosyon miktarını belirledikleri, dolayısıyla ihale öncesi danışıklı davranışta bulunarak 4054 sayılı Kanunun 4. maddesi kapsamında rekabeti ihlal ettiklerini ifade eden Soruşturma Heyeti, ''4054 sayılı Kanunun 4. maddesi kapsamındaki söz konusu her ihlal için aynı kanunun 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve ceza yönetmeliği hükümleri uyarınca ihlallere katılan bankalara para cezası verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır'' iddialarını ortaya koydu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com